Hlavní navigace

Cena tepla vzrostla. O kolik se zdražovalo?

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 2. 2013

Cena tepla pro domácnosti z tepláren a výtopen se od 1. ledna 2013 zvýšila průměrně o 3,7 %. Do tohoto nárůstu už je započteno také zvýšení sazby daně z přidané hodnoty na 15 %. Podle průzkumu domácnosti od ledna za teplo platí při průměrné roční spotřebě tepla 35 G o 61 korun měsíčně více. Informace vyplývají z průzkumu Teplárenského sdružení ČR. 

Ten potvrdil očekávaný nárůst cen tepla, který se mezi jednotlivými dodavateli pohybuje v rozmezí od 2 do 7 %. Na spodní hranici zvýšení ceny se podle předpokladů pohybují plynové zdroje, čistě uhelné teplárny jsou pak spíše u horní hranice, stále však zůstávají celkově levnější, uvádí zpráva Teplárenského sdružení.

Do růstu nákladů na vytápění se promítlo zvýšení DPH o 1 %. Nebýt dalšího zvýšení DPH a nákupu povolenek, mohl být průměrný nárůst ceny tepla významně pod 3 procenty, okomentoval vývoj cen Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení ČR s tím, že náklady na nákup povolenek se výrazněji promítají do cen tepla vyráběného z uhlí, protože jeho spalování je spojeno s vyššími emisemi oxidu uhličitého.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).