Hlavní navigace

Je čas na fixaci? Cena elektřiny roste

Sdílet

Jiří Hovorka 1. 12. 2017

Ceny, které platí domácnosti za energie, mohou v příštích měsících růst. Zákazníkům energetických společností se tak nyní může vyplatit zafixovat současné ceny. Vyplývá to z ankety agentury ČTK mezi dodavateli energií.

Firmy argumentují především aktuálním růstem velkoobchodních cen energií na burzách, který má dříve nebo později ovlivnit ceny pro konečné zákazníky.

Například cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2018 vzrostla meziročně o třetinu. Roste i cena plynu, která od července stoupla skoro o pětinu. Podle odhadů Energetického regulačního úřadu tak příští rok vzrostou domácnostem náklady na energie v řádu stokorun za rok.

Fixace u elektřiny podle nás smysl dává. Zákazník si tak pojistí to, že bude odebírat elektřinu za nízkou cenu i v budoucnu a nepřekvapí ho náhlé pohyby cen, ke kterým může dojít. Ceny elektřiny, které dodavatelé nyní nabízejí, jsou historicky nízké a i podle analytiků lze očekávat v příštích měsících zdražování, řekl například mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Fixaci cen doporučují zákazníkům i Pražská energetika a Pražská plynárenská, a to přesto, že od Nového roku ceny zatím měnit nebudou. Konkurenční boj o zákazníky zatím udržuje ceny energií na nezměněných úrovních, i když podle vývoje nákupních cen by již mělo dojít k jejich zvýšení pro konečné zákazníky, uvedl mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.

Opačný názor mají někteří alternativní dodavatelé. Spíše doporučujeme orientovat se na ty produkty, které kopírují ceny energetických komodit na světových trzích. Tyto produkty garantují zákazníkům dlouhodobě nejférovější ceny, uvedl mluvčí Centropolu Aleš Pospíšil.

Fixaci cen obecně nedoporučuje ani analytik ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. V současné situaci se však podle něj fixace u elektřiny kvůli nárůstu cen na burzách vyplatit může. V každém případě by si ale zákazník měl pečlivě přečíst, zda nepodepisuje kromě nízké ceny i neúměrnou sankci za předčasné ukončení smlouvy, řekl ČTK.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 12. 2017 13:48

    Vít Zlámal (neregistrovaný) 95.211.211.---

    Po letech zlevňováni tato situace musela nastat, a řekněte mi, který dodavatel nemá poplatky za předčasné ukončení smlouvy, o ty se nenechají ošidit ani tradiční dodavatele. Já spíše spoléhám na to, že dodavatelé se budou snažit udržet cenu ve stagnací, aby jejím navýšením nepřišly o velké množství zákazníků. No zatím taky bohémku měnit nebudu, do teď sloužila dobře, tak budu sledovat s čím přijde následovně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).