Hlavní navigace

ČBA: Polovina Čechů není schopna nic uspořit

Sdílet

Gabriela Hájková 7. 11. 2016

Téměř pětina Čechů by ze svých úspor vyžila maximálně měsíc, další pětina tři měsíce. Polovina naopak není schopna si ze svého příjmu odkládat stranou jakékoli peníze. Informace vyplývají z průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci (ČBA).

Podle odborníků bychom si ve skutečnosti měli tvořit krátkodobou rezervu spíš na 6 měsíců.  Z mezinárodních průzkumů vyplývá, že Češi jsou poměrně spořivým národem. Problém je, že úspory často zaměňují s šetřením si na něco, a nutnost vytvářet si krátkodobé finanční rezervy a spořit na důchod podceňují, vysvětlila Helena Brychová, gestorka finančního vzdělávání ČBA.

Podle průzkumu si představujeme, že bychom měli mít krátkodobou rezervu ve výši 60 tis. Kč a 800 tis. Kč naspořených na důchod. Podle odborníků by se úspory na důchod při průměrné mzdě měly pohybovat spíš kolem milionu Kč. Ve skutečnosti podle respondentů ale nemáme naspořeno ani tolik, kolik si představujeme my, natož kolik radí experti. 

Anketa se zaměřovala i na to, jak Češi řeší, co se stane s jejich penězi po smrti. Celkově se otázkou zabývá 40 % dotázaných, i když i zde se odpovědi liší napříč generacemi. Mezi seniory je to každý druhý, z mladých do 29 let ji řeší každý čtvrtý, informovala Brychová.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 11. 2016 10:22

  Ramesse II. (neregistrovaný) ---.suptel.cz

  Podle mě to není tak, že by polovina lidí nebyla schopna nic ušetřit - spíš je to tak, že nechtějí nebo neumějí a tak říkají, že nemohou. Znám spoustu lidí, kteří utratí vše, co mají aktuálně na účtu a v kapse, často i za naprosté hovadiny a totální zbytečnosti a pak před výplatou říkají, že nemají ani korunu.

  Tohle by se muselo měřit nějak jinak než se ptát těch lidí - např. rozdílem mezi příjmy a běžnými výdaji za věci nezbytné plus na přiměřenou zábavu. Pak by se ukázalo, že většina lidí je schopna uspořit řádově desítky procesnt příjmů. Otázka ale je, k čemu je nám taková informace :)

 • 7. 11. 2016 19:02

  zdena (neregistrovaný) ---.stz.rev-fortech.cz

  Vážený, vy asi našetříte. bydlím v kraji, kde je mzda těsně nad minimální mzdou u žen, mužské profese cca 18 -20 tisíc, mluvím o vyučených. Nabídka mezd u VŠ směšná a starosta našeho města lká, že se mladí nevrací ze studií zpět - názorný příklad - firma dodávající Škodovce láká ing.elektro na 20-25tisícový plat, schválně si tipněte, kolik dostane, pokud se bude zajímat o místo přímo ve Škodovce.
  Jinak životní náklady jsou všude stejné a tak mi to jaksi s tím šetřením nevychází. I když musím souhlasit - když neumím šetřit, neušetřím ani ze 100tis.platu ani korunu.

 • 8. 11. 2016 0:33

  w (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Většina z té poloviny vydělá sotva na to nejnutnější, takže spořit nemůže, i kdyby chtěla sebevíc. A než si odkládat stovku měsíčně, to už je lepší ji prochlastat (nebo jinak utratit). Rozumně spořit se dá až s platem nad mediánem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).