Hlavní navigace

Bydlení je nejhůře dostupné za posledních 9 let. Na byt potřebujete skoro sedm ročních platů

Sdílet

Ačkoli příjmy českých domácností vzrostly v roce 2017 průměrně o 4 %, dosáhnout na vlastní bydlení je stále těžší. Hlavním faktorem jsou právě příjmy Čechů v poměru k cenám nemovitostí a s tím souvisejících cen hypoték. Informovala o tom společnost GOLEM FINANCE.

Od úrokového dna v listopadu 2016 úroky hypotečních úvěrů rostou a z 1,85 % ročně se nyní stalo 2,64 % ročně. Z dlouhodobého hlediska jsou však hypotéky stále levné. O tom jsme podrobně psali ve článku Úrokové sazby hypoték rostou. Je lepší čekat, nebo využít toho, že ještě není tak zle?

Velmi výrazně však rostou ceny nemovitostí. Některé statistiky udávají, že ceny nemovitostí v České republice rostou nejrychleji ze všech zemí EU. Průměrná nabídková cena českých bytů v dubnu 2018 meziměsíčně vzrostla o dalších 20 000 Kč, a to na 2 840 000 Kč. V meziročním srovnání jsou nyní byty v průměru dražší o 11,4 %.

Index návratnosti bydlení, který měří poměr mezi průměrnou cenou bytů a příjmy českých domácností říká, že průměrná česká domácnost by nyní za byt o průměrné ceně 2 840 000 Kč vydala 6,67násobek svých čistých měsíčních příjmů. Loni v dubnu to bylo 6,2.

Index návratnosti bydlení.
Autor: GOLEM FINANCE

Index návratnosti bydlení.

Ovšem v období let 2010 – 2013 se tento index pohyboval pod 5násobkem čistých ročních příjmů.

I přes stále rostoucí příjmy to na zlepšení v brzké době nevypadá. Tempo růstu cen nemovitostí a úrokových sazeb je rychlejší a letos se očekává ještě větší nárůst. Česká národní banka navíc zvažuje zpřísnění svého doporučení ohledně monitoringu příjmů a výdajů žadatelů o hypotéku, což by mohlo dostupnost úvěrového financování ještě více přiškrtit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).