Hlavní navigace

Tisícovku navíc dostanou důchodci od 85 let, rozhodli poslanci

Sdílet

Jiří Hovorka

Poslanci na mimořádné schůzi zamítli senátorský pozměňovací návrh k novele zákona o důchodovém pojištění. Znamená to, že důchody se od příštího roku budou zvýšovat o tisícikorunu těm, kdo dosáhli věku 85 let. Lidé, kteří jsou starší, se zvýšení dočkají automaticky od lednové splátky.

Zároveň schválení vládního návrhu změn důchodů znamená rekordní nárůst důchodů od začátku příštího roku. V průměru půjde o více jak 900 korun (k tomu ještě důchodci 85+ dostanou dalších tisíc korun). Vzroste totiž základní výměra důchodů z devíti procent průměrné mzdy na deset procent.

Jak to bude příští rok s důchody vypadat, se podrobně dočtete v textu Vyšší důchody pro všechny. Babišova vláda prosazuje změny za desítky miliard korun.

Ministryně práce Jana Maláčová při projednávání ve sněmovně kromě jiného argumentovala tím, že pokud by prošel senátní návrh, důchodový systém by zkolaboval a Česká správa sociálního zabezpečení by vyřizovala příští rok důchody se zpožděním.

Česká správa ročně vydává přes 330 000 rozhodnutí, při senátním návrhu by musela vydat dalších 400 000 rozhodnutí. U každého by to museli úředníci posuzovat. Došlo by ke kolapsu důchodového systému, nápor nelze zvládnout, uvedla Maláčová. Systém podle ní neeviduje termín první splátky důchodu.

Je komické, když stát vynakládal miliardy a miliardy na informační systémy, aby mi někdo v roce 2018 tvrdil, že informační systém nezná datum nástupu do penze. Pokud je to tak, tak je to fatální selhání těch, kteří systémy nakupovali, reagoval na to šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).