Hlavní navigace

Biosložky zdražily pohonné hmoty více, než se čekalo

Sdílet

Jiří Hovorka 14. 6. 2010

Po třech týdnech lehkého poklesu, nabraly ceny pohonných hmot opět nevítaný směr. V minulém týdnu rostly, a to tak, že dosti výrazně. Podle údajů kartové společnosti CCS stoupla průměrná cena benzinu o 36 haléřů na 32,35 Kč, cena nafty se dostala dokonce na 19měsíční maximum, když skokově přidala 45 haléřů na celkových 31,20 Kč. Mimo jiné tak pokračuje trend sbližování ceny benzinu a nafty. Naopak nadále zlevňuje nejběžnější alternativní palivo LPG. Podle údajů Českého statistického úřadu se v minulém týdnu litr LPG prodával za průměrných 14,54 Kč.

Na stoupající cenu nejběžnějších pohonných hmot tlačí nejvíce oslabující koruna, a také větší množství přimíchávaných biosložek. Nové pohonné hmoty s větším podílem biosložek jsou zaváženy na pumpy postupně, a tak lze i nadále očekávat růst. V důsledku vyššího přimíchávání biosložek do pohonných hmot by měly pohonné hmoty zdražit až o dvacetník, doplňuje analytik společnosti PETROLinfo Michal Roškanin. Dodejme, že původní odhady hovořily zdražení v řádu několika málo haléřů. Více: Proč tak stoupá cena benzínu? Vyplatí se LPG?

Cena ropy na světových trzích spíše stagnuje, proto se do konečných cen pohonných hmot v minulém týdnu výrazně nepodepsala.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).