Spočítejte si...

Zavřít

Bezplatné dětské jízdné má své ale. Dopravní podnik vyšetřuje ČOI

Česká obchodní inspekce (ČOI) by měla v nejbližších dnech zahájit správní řízení s pražských dopravním podnikem (DPP). Ten podle ní užívá nekalých praktik, když nabízí jízdné zdarma pro děti. Mladší z nich totiž musí mít svůj průkaz a starší z nich si musí pořídit opencard a nechat si na ní za poplatek nahrát údaje. O kauze informovala televize Nova. 

Podle ČOI jízdné zdarma podle zákona o ochraně spotřebitele znamená, že není spojeno s dalšími poplatky. V praxi se ale děti musí prokazovat průkazem s fotografií a od deseti let si musí pořídit přímo opencard, na kterou je nutné nahrát aplikaci za 120 Kč.

Dopravní podnik neinformuje spotřebitele, tak jak by měl, takže se dopouští nekalé obchodní praktiky, uvedla pro televizi Nova zástupkyně ředitele ČOI pro Prahu a Střední Čechy Šárka Balková. DPP může dostat od ČOI pokutu až pět milionů Kč.

DPP své kroky (opencard pro děti od 10 let) hájí lepší možností kontroly a sledování počtu pasažérů. Náměstek primátora Karel Březina před časem dokonce uvedl, , že v budoucnu budou muset mít opencard všichni cestující v pražské hromadné dopravě, včetně dětí od šesti let.

Náplastí na díru v americkém rozpočtu může být zdanění bohatých Ekonomové radí, aby se Řecko připravilo na bankrot