Hlavní navigace

Ekonomové radí, aby se Řecko připravilo na bankrot

Gabriela Hájková

Zdá se, že bankrot Řecka začíná považovat za nevyhnutelný většina světa. Potvrzuje to mimo jiné například vyjádření ekonoma Nouriela Roubiniho v článku Financial Times o tom, že pokud se chce Řecko z problémů dostat, musí hned teď zahájit přípravy na vyhlášení platební neschopnosti, dobrovolný odchod z eurozóny a na návrat k drachmě. 

Roubini uvádí, že výměna dluhopisů, kterou nabídla jako pomoc Evropa, je podvod. Když vezmete v úvahu ty obrovské pobídky, které plán nabízí věřitelům, skutečná úleva od dluhu se prakticky rovná nule. Za současné situace by pro zemi bylo nejlepší, kdyby to odmítla a vyjednala si lepší dohodu, uvedl s tím, že i kdyby se Řecko velké části dluhu zbavilo, moc se toho  nezmění, protože země není podle něj konkurenceschopná.

Podle ekonoma vyžaduje každé funkční řešení devalvaci měny, bez níž se Řecko neobejde. První, ač nepříliš pravděpodobnou možností je podle Roubiniho prudké oslabení eura. Druhou rychlé snížení pracovních nákladů. Třetí variantou je urychlená deflace cen a mezd. To by ale vedlo k pěti letům neustále se prohlubující deprese, zatímco veřejné zadlužení by bylo ještě méně udržitelné. 

Nejsou-li uvedené možnosti reálné, zbývá podle Roubiniho jedině odchod z eurozóny, návrat k národní měně a její prudké oslabení.

Našli jste v článku chybu?