Hlavní navigace

Bez cestovního pojištění se vám zimní dovolená prodraží už na Slovensku. Ne vše totiž kryje EHIC

Sdílet

Rakouské a italské sjezdovky jsou v plném proudu a čeští turisté na ně míří ve velkém. Zimním sportům se totiž věnuje až 70 % lidí, kteří svou dovolenou plánují na horách v zahraničí. Jednoznačně nejoblíbenějším bývá sjezdové lyžování. Přibývá ale i úrazů, přičemž někteří až po úrazu řeší, že nemají cestovní pojištění. Informovala o tom Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR.

Kartička EHIC (European Health Insurance Card) neboli Evropský průkaz cestovního pojištění, je ona malá modrá plastová kartička, kterou se prokazujete, když jdete k lékaři. Kromě toho ale platí ve všech zemí Evropské unie. Po předložení ve veřejných zdravotnických zařízení vám je poskytnuta zdarma zdravotní péče. V soukromých ordinacích nebo nemocnicích je nutná vaše finanční spoluúčast.

V případě, že se zraníte na svahu, neobejdete se bez služeb horské záchranné služby, což může i lehčí zranění pořádně prodražit. Při lyžování na Slovensku ztratil na nerovné sjezdovce náš klient, mladý lyžař z Česka, rovnováhu a narazil do jiné lyžařky, která utrpěla zlomeninu stehenní kosti. Díky tomu, že byl cestovně pojištěn, veškeré náklady v celkové výši 340 000 Kč uhradila pojišťovna. Pokud by cestovní pojištění neměl, šly by tyto náklady z jeho kapsy, uvádí jeden z Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

Odjet na zimní sportovní dovolenou bez cestovního pojištění je velké riziko. A to i když jedete jen na víkend. Mnoho lidí při cestách do zahraničí spoléhá na Evropský průkaz zdravotního pojištění, nebo na univerzální základní pojištění k platební kartě. Evropský průkaz zdravotního pojištění ale pokrývá jen ty služby, které by měl bezplatně i místní občan. A to zásah horské služby většinou není.

Například na Slovensku pokryje evropský průkaz při zásahu horské služby pouze lékařské ošetření, ale technickou složku, jako je třeba použití vrtulníku, už nikoliv.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).