Hlavní navigace

Benzín a nafta už stojí stejně, do budoucna možná nafta ještě zlevní

Sdílet

Na začátku tohoto týdne mírně klesla cena nafty a naopak mírně vzrostla cena benzinu. Aktuálně jsou tak oba typy pohonných hmot na stejné cenové úrovni, což se naposledy stalo v říjnu 2018.

Bývá běžné, že v zimních měsících je nafta dražší než obvykle, protože se v některých evropských zemích používá jako zdroj tepla. S příchodem topné sezóny je po ní proto vyšší poptávka. V České republice je tak například nafta dražší než Natural 95 už 5 měsíců v řadě.

Podle aktuálního vývoje by se to ale brzy mohlo změnit. V tomto týdnu došlo ke zdražení Naturalu 95 až o 50 haléřů na litr, zatímco cena nafty klesala až o 20 haléřů. Benzín tak aktuálně stojí stejně jako nafta, uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.

Vývoj plošných cen navíc bezprostředně reflektuje vývoj cen ropy i kurzu koruny. Jakákoliv změna na trzích se tak obratem projeví v plošných cenách petrolejářů, zatímco běžné ceny uváděné na stojanech čerpacích stanic jsou ovlivněny až následně.

Ačkoli ale Natural 95 podražil, ve srovnání s cenovými extrémy z roku 2012 jsou ceny pohonných hmot v Česku stále relativně nízké. V té době se totiž litr benzínu či nafty blížil až k cenové úrovni 40 Kč.

V příštích týdnech se ukáže, jestli jde jen o momentální výkyv, nebo o trend a nafta bude ještě zlevňovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).