Hlavní navigace

Banky se řídí regulacemi, ale nabídka hypoték začíná být všude stejná a dražší

Sdílet

V době, než Česká národní banka začala regulovat limity poskytovaných hypoték, představovaly zásadní milníky hranice 70, 85 a 100 % LTV. Vstřícnější pásmování pak banky mohly využít jako konkurenční výhodu. V současné době se však nabídka hypoték láme na 80 % a rozdíly téměř neexistují. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila společnost GOLEM FINANCE.

Pásmování jednotlivých bank.
Autor: GOLEM FINANCE

Pásmování jednotlivých bank.

V současné době je zlomovým bodem dosažení hranice 80 % LTV. Rozdíl mezi 79 % a 81 % hypotékou je půl až jeden procentní bod. Banky se v přístupu k LTV výrazně přiblížily, což je pozitivní ve snazším srovnání jednotlivých nabídek. Na druhou stranu z trhu mizí rozmanitost. V minulosti bylo totiž pásmování LTV jedním z důležitých nástrojů konkurenčního soupeření, což mělo pozitivní vliv na ceny úvěrů a variabilitu možností financování bydlení, říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE

Nárůst úrokových sazeb u hypoték s vyšším LTV má negativní dopady na nově schvalované hypotéky, které jsou výrazně dražší. Svou roli ale hraje i při refinancování dříve poskytnutých úvěrů s vysokým LTV.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).