Hlavní navigace

Co si můžete v horku dovolit za volantem? Někde dostanete pokutu za otevřené okno při parkování

Sdílet

Cestování autem v horkých letních dnech nemusí být nic příjemného. Někdo řeší situaci puštěnou klimatizací, jiný obuje žabky nebo řídí do půl těla svlečený. Ne vše si ale za volantem můžete dovolit. O tom, za co vám hrozí pokuty, informovala společnost ÚAMK.

Žádný zákon neupravuje, jakou obuv máte mít na noze, když řídíte (pokud nejste profesionální řidič). Povoleny jsou tedy i žabky. Určité riziko však představují, protože zpocené nohy obuté v žabkách s volnými gumovými pásky nedrží na noze. V nevhodné chvíli tak noha může sklouznout po pedálu a způsobíte dopravní nehodu.

Za otevřená okna či dveře už vám ale pokuta hrozí. Pokud budete v Německu parkovat, musíte mít po zaparkování zavřená okna i dveře. Jinak jste podle německého práva nezajistili váš majetek proti neoprávněnému použití cizí osobou. A dostanete pokutu 15 eur (390 Kč). Výjimku tvoří krátkodobé zastavení či stažená střecha u kabrioletu.

Problematické jsou i černé folie na sklech vozu. Je povoleno užívat folii pouze na zadních oknech. Za ztmavení předních oken hrozí v Německu pokuta 90 eur (2350 Kč) a udělení 1 trestného bodu. Ve Francii dostanete pokutu 135 eur (3500 Kč) a v České republice až 2000 Kč při blokové pokutě a až 2500 Kč ve správním řízení.

Jestliže vám je v autě horko a chcete si atmosféru zlepšit přídavným ventilátorem, dejte si pozor. Nesmí vám omezovat výhled do zorného pole, takže umístění na palubní desku nebo přísavkou na čelní sklo je nepřípustné.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).