Hlavní navigace

Banky máme stabilní, kapitálová přiměřenost je vysoká

Sdílet

Arsen Lazarevič 16. 6. 2015

České banky jsou stabilní, mají také vysokou kapitálovou přiměřenost, která dosahuje 18 % a pravděpodobně se bude vyvíjet kolem 17 %. Dokonce i v případě hospodářské recese deflačního charakteru by se bankám stejně dařilo, kapitálová přiměřenost by totiž klesla přibližně na 13 %. Jen deset bank  (reprezentující 12 % aktiv sektoru) by se dostalo do potíži a muselo by kapitál navýšit.

Výsledky testů lze obecně hodnotit pozitivně, na druhou stranu však takové výsledky byly vzhledem k dlouhodobě příznivým ukazatelům tuzemských bank očekávatelné. Příznivé výsledky jsou způsobeny několika faktory. Banky jsou velmi dobře kapitálově vybaveny (kapitálová přiměřenost na konci 1Q-2015 činila 18 %), čímž jsou schopny absorbovat vysoké ztráty, které by v případě krizového scénáře utrpěly (především z nesplácených úvěrů, jelikož úvěrové riziko je pro tuzemský sektor nejvýznamnější), uvedl Jakub Seidler, ekonom ING Bank.

Banky jsou podle něj dostatečně ziskové a zisky bank obecně slouží jako první polštář ke krytí ztrát, které banky v průběhu roku zaznamenají. Tuzemský sektor má vysoký objem depozit, a je tak velmi likvidní (poměr úvěrů a vkladů je dlouhodobě pod 80 %) – to znamená, že má dostatek stabilních zdrojů financování a v krizových situacích je lépe schopen se vypořádat s nepříznivými tržními podmínkami, dodal. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).