Hlavní navigace

Bankéři: Letos ekonomika přidá necelá dvě procenta, v roce 2012 vyroste o tři

Sdílet

Jiří Hovorka 12. 1. 2011

Česká bankovní asociace začala vydávat vlastní makroekonomické analýzy. Tu první připravil tým vedený Luďkem Niedermayerem na rok 2011 a vyplývá z ní, že česká ekonomika by letos měla pokračovat v mírném růstu (1,8 %), který by v roce následujícím mohl zrychlit až na tři procenta.

I když ve srovnání s loňskem půjde zřejmě o zpomalení, jde stále o prognózu optimistickou. Poměrně dobré vyhlídky ekonomiky do budoucna by se mohly promítnout i do úvěrové politiky bank, což by vedlo i k většímu objemu úvěrů směřujících do českého hospodářství, uvedl prezident ČBA Jiří Kunert.

Hlavním tahounem ekonomiky by měla podle analýzy být v roce 2011 poptávka ze zahraničí, pozitivně se projeví také zlepšení v oblasti investic. Zpřísnění rozpočtové politiky však na druhé straně omezí jak spotřebu domácností, tak vlády a zároveň sníží i objem vládních investic.

Rovněž se projeví ukončování fotovoltaického boomu z roku 2010. I proto jsme celkově o něco zdrženlivější než u růstu za rok 2010, který se podle nás nakonec ukáže jako více než dvouprocentní, dodal Luděk Niedermayer, předseda vědeckého grémia ČBA. I tak ale není výhled pro českou ekonomiku pro následující roky špatný. Navíc, některá z rizik pro rok 2011 mají symetrický charakter, proto nelze vyloučit ani mírně lepší než očekávaný výsledek, zejména pokud se bude dobře dařit německé ekonomice, dodal.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).