Hlavní navigace

Až 60 % lidí omezilo kvůli koronakrizi své výdaje

Sdílet

Lenka Kašparová 24. 7. 2020

Současná koronakrize zatím nepoznamenala finanční situaci až 60 % Čechů. Jestliže Češi o své příjmy přišli, šlo především o dočasné snížení mzdy ze strany zaměstnavatele, nejčastěji se jednalo o 20 % jejich platu. Obavy z toho, že pandemie v budoucnosti negativně ovlivní jejich příjmy má jen 13 % Čechů. Šest z deseti Čechů se nebojí, že přijde o práci. Spořit ale pro jistotu začala více než třetina Čechů, až 60 % navíc omezilo své výdaje. Nejčastěji chtějí ušetřit za dovolenou. Vyplývá to z červencového výzkumu Equa bank.

Téměř 88 % Čechů nepožádalo v souvislosti s pandemií stát o žádnou finanční pomoc a ani se k tomu nechystá. I když Češi nehledí do budoucnosti nijak tragicky, chovají se racionálně a omezují zbytné výdaje, říká Ondřej Hák, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

Nejčastěji chtějí ušetřit za dovolenou. K tomu se chystá více než 40 % Čechů. Dále lidé plánují snížit jednorázové výdaje na oblečení (27 %) nebo stravování v restauracích (35 %) či na zábavu. Až 14 % lidí v průzkumu uvedlo, že bude méně utrácet za vánoční dárky.

Mít úspory pro nenadálé životní situace alespoň ve výši jedno až dvou měsíčních platů považuji za důležité. Vedle klasického spořicího účtu, lze uvažovat i o investicích do fondů. Je nutné si uvědomit, že zhodnocení v nich není garantováno, ale na druhou stranu může být vyšší než inflace, dodává Ondřej Hák.

Nejvíce lidí (30 %) má úspory jen ve výši 10 000 korun.
Autor: Equa bank

Nejvíce lidí (30 %) má úspory jen ve výši 10 000 korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).