Hlavní navigace

Auta se kradou méně, zloději ztrácí zájem o škodovky

Sdílet

Gabriela Hájková

V Česku loni zmizelo 4919 aut, což je o více než 1300 aut méně než o rok dříve. Ačkoli nejvíce se tradičně ukradlo škodovek, zdá se, že zloději o tuto značku trochu ztrácí zájem. Informace vyplývají z aktuálních policejních statistik.

Co se značek kradených vozů týče, dlouholetou stálicí na první příčce je Škoda (hlavně Škoda Octavia a Fabia). Poptávka zlodějů po této značce podle statistik ale klesá. V roce 2015 jich bylo ukradeno 2978 a o rok dříve dokonce 4131. Další „nejoblíbenější“ značkou zlodějů je Volkswagen a Ford.


Autor: Policie ČR

Objasněnost krádeží osobních automobilů se v ČR dlouhodobě pohybuje kolem dvacetiprocentní hranice. Zejména starší vozy známých značek končí v řadě případů během pár hodin rozřezané na náhradní díly. U dražších vozů BMW, Audi, Mercedes nebo například Land Rover se pak často jedná o krádeže do zahraničí, které mají na svědomí organizované gangy cizinců, vysvětlil Karel Badošek ze společnosti Secar Bohemia.

Upozornil také na to, že nižší procento objasněných krádeží však neznamená, že 80 % z nich není nikdy vyřešeno. Řadě pachatelů se samotnou krádež nepodaří dokázat, a jsou proto obviněni například jen z podílnictví nebo neoprávněného užívání cizí věci. Část vozů se pak rovněž najde díky práci policie nebo pokrádežovému vyhledávacímu systému někde odstavená, ale zloděje se již vypátrat nepodaří, uvedl Alexander Zajíc z Krajského ředitelství policie Středočeského kraje a dodal, že nezřídka se stane, že policie odhalí kradený vůz legalizovaný na doklady totálně bouraného auta, ale pachatele krádeže se již vypátrat nepodaří. Ani tyto vozy se pak do statistik objasněnosti nezanášení.