Hlavní navigace

Auta se kradou méně, zloději ztrácí zájem o škodovky

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 3. 2017

V Česku loni zmizelo 4919 aut, což je o více než 1300 aut méně než o rok dříve. Ačkoli nejvíce se tradičně ukradlo škodovek, zdá se, že zloději o tuto značku trochu ztrácí zájem. Informace vyplývají z aktuálních policejních statistik.

Co se značek kradených vozů týče, dlouholetou stálicí na první příčce je Škoda (hlavně Škoda Octavia a Fabia). Poptávka zlodějů po této značce podle statistik ale klesá. V roce 2015 jich bylo ukradeno 2978 a o rok dříve dokonce 4131. Další „nejoblíbenější“ značkou zlodějů je Volkswagen a Ford.


Autor: Policie ČR

Objasněnost krádeží osobních automobilů se v ČR dlouhodobě pohybuje kolem dvacetiprocentní hranice. Zejména starší vozy známých značek končí v řadě případů během pár hodin rozřezané na náhradní díly. U dražších vozů BMW, Audi, Mercedes nebo například Land Rover se pak často jedná o krádeže do zahraničí, které mají na svědomí organizované gangy cizinců, vysvětlil Karel Badošek ze společnosti Secar Bohemia.

Upozornil také na to, že nižší procento objasněných krádeží však neznamená, že 80 % z nich není nikdy vyřešeno. Řadě pachatelů se samotnou krádež nepodaří dokázat, a jsou proto obviněni například jen z podílnictví nebo neoprávněného užívání cizí věci. Část vozů se pak rovněž najde díky práci policie nebo pokrádežovému vyhledávacímu systému někde odstavená, ale zloděje se již vypátrat nepodaří, uvedl Alexander Zajíc z Krajského ředitelství policie Středočeského kraje a dodal, že nezřídka se stane, že policie odhalí kradený vůz legalizovaný na doklady totálně bouraného auta, ale pachatele krádeže se již vypátrat nepodaří. Ani tyto vozy se pak do statistik objasněnosti nezanášení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).