Hlavní navigace

Může vám pojišťovna odmítnout plnění za to, že nemáte na sjezdovce helmu či páteřák?

Sdílet

Gabriela Hájková

Během letošních jarních prázdnin výrazně stoupl počet zranění, nejvážnější jsou úrazy hlavy a páteře. Může za to i fakt, že nyní lyžaři hojně vyráží na hory, ne všichni se ale dostatečně chrání před úrazy. Informace vyplývají ze zprávy ERV pojišťovny.

Pokud Češi vyráží na hory se svými ratolestmi, měli by dbát zejména na jejich bezpečnost. Helmu již naštěstí nosí 98 % dětí, ale o dost horší situace je s chráničem páteře, ten si nasadí pouze každé čtvrté dítě, uvedl Vlastimil Divoký z ERV pojišťovny a dodal, že právě poranění hlavy a páteře (obratlů a míchy), patří spolu se zlomeninami končetin a zhmožděninami mezi častá zranění.

Dospělí používají ochranné pomůcky ještě méně. Například o helmě před jízdou neuvažuje podle průzkumu pro pojišťovnu celá třetina dospělých. Dalších 16 % si ji nasadí jen občas, hlavně v zahraničí. Chránič páteře si na lyže či snowboard oblékne jen každý desátý.

Před zraněním ale může ochránit i fakt, že máte správně seřízené lyže nebo na sjezdovce nosíte reflexní prvky.

To, jak dbáte na svou ochranu, může do jisté míry ovlivnit také výši plnění v případě pojistné události. Absence páteřáku nemá vliv na pojistné plnění, protože není nikde povinný. Avšak absence helmy v zemích, kde je povinná může mít vliv na plnění pojistného. Záleží tedy na místní legislativě, upozornil server Měšec.cz Divoký z ERV pojišťovny.  Pokud tedy půjdete proti legislativě země, kde si užíváte zimní radovánky, může vám pojišťovna v případě úrazu zkrátit plnění za to, že jste se nedostatečně chránili proti úrazu.

 V ČR zatím helmu na sjezdovkách povinně nosit nemusíte. V dalších zemích to platí následovně:

  • Rakousko: Do 15 let povinnost
  • Itálie: Do 14 let povinná
  • Slovensko: Povinnost do 15 let
  • Francie: Povinnost není
  • Švýcarsko: Povinnost není
  • Německo: Povinnost není

Zdroj: ERV