Hlavní navigace

Auta, domy, byty i další věci zabavené v daňové exekuci můžete od státu vydražit levněji v elektronické dražbě

24. 1. 2023

Sdílet

2020-06-15-exekuce-shutterstock_707542855-scaled.jpg Autor: Shutterstock

Finanční správa v září 2019 spustila elektronické dražby věcí zabavených v daňové exekuci. Dražitelé se tak mohou zúčastnit dražeb na dálku a koupit od státu levněji domy, byty, pozemky, movité věci vč. aut i další drobné předměty.

Od spuštění pilotního provozu už proběhlo 1360 elektronických dražeb, ze kterých stát získal 327 milionů Kč.

Mezi dražbami se často vyskytují automobily, nemovitosti, pozemky či spotřební elektronika. Finanční správa ale dražila i vrtulník, fotovoltaickou elektrárnu, soubor zlatých řetízků a náramků, zemědělskou techniku, výrobní linku nebo alkoholické nápoje, a to v různých cenových relacích, uvedl zástupce generálního ředitele Finanční správy Jan Ronovský a dodal, že rekordní výtěžek z dražby nemovité věci dosáhl částky 38 mil. Kč za apartmánový komplex, v dražbě movitých věcí pak 9,5 mil. Kč za soubor elektroniky a v dražbě osobního automobilu  pak 1,2 mil. Kč za Volkswagen Touareg.

Vydražené částky jdou do státního rozpočtu a jsou z nich také uspokojováni věřitelé mimo Finanční správu, kteří své pohledávky přihlásili do rozvrhu výtěžku z dražby.

Dražby probíhají přes aplikaci APED, kde si mohou uživatelský účet zřídit fyzické i právnické osoby (tuzemské i zahraniční). Po online registraci, vyplnění žádosti a ověření identity žadatele, získáte přístup do aplikace. Identita dražitele se ověřuje osobně na finančních úřadech, nebo pomocí datové schránky, uznávaným elektronickým podpisem či prostřednictvím služby NIA (buď NIA ID nebo bankovní identita).

V aplikaci APED můžete přihazovat bud postupně dle aktuální ceny nebo systém umožňuje nastavit maximální částku, kterou jsou ochotni za draženou věc zaplatit. Příhozy jsou pak prováděny automatizovaně. Po dražbě dostanou přihlášení dražitelé e-mailem informaci o výsledku a vydražitel obdrží platební údaje.

Od letošního roku se změnil způsob ukončení dražby, kdy dražba už nekončí ve stanovený čas, ale v případě příhozu učiněného v posledních 5 minutách se její konec posune o dalších 5 minut od okamžiku příhozu. Má se tím zabránit situacím, kdy účastníci dražby např. vinou pomalejšího internetového připojení nestačí na konci dražby učinit platný příhoz.

Průběh dražeb můžete v aplikaci sledovat i bez zřízení uživatelského účtu.  Souhrnné informace k dražbám a přehled všech klasických i elektronických dražeb Finanční správy je k dispozici na webových stránkách Finanční správy.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).