Hlavní navigace

Úřad práce začal volat lidem, kteří dostali příspěvek na bydlení. Chce zpětnou vazbu

Sdílet

2010-08-2-kvalitni_bydleni_v_praze_neni_k_sehnani-1.jpg Autor: profit

Úřad práce začal na popud Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) v pondělí 23. ledna 2023 obvolávat žadatele o příspěvek na bydlení, aby zjistil, jak jsou lidé spokojeni s průběhem vyřizování jejich žádosti a jak moc byl celý proces složitý.

Úřad práce oslovuje ty žadatele, kteří o příspěvek požádali buď přímo na pobočce úřadu, nebo elektronicky prostřednictvím portálu MPSV, a kterým úřad dávku přiznal. Lidem nevolají živí pracovníci úřadu práce, ale automat.

Jedna z našich hlavních priorit je spokojený klient. Začínáme proto se zjišťováním zpětné vazby, abychom mohli například posoudit, zda změny příspěvku na bydlení mají pozitivní dopady, které byly naším cílem. Názor klientů je pro nás velmi důležitý, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Aktivita MPSV, potažmo Úřadu práce, bude nejspíš znovu příležitostí pro „plošný nálet“ podvodníků, kteří s budou pokoušet o získání citlivých dat, aby se dostali k bankovním účtům svých obětí, jako se to několikrát stalo u podobných příležitostí v minulém roce.

To je také důvod, proč dopředu informujeme o konkrétním čísle, ze kterého budeme klienty oslovovat, a co přesně nás bude zajímat. Rozhodně nebudeme požadovat žádné osobní informace a už vůbec ne například čísla bankovních účtů, říká ministr Jurečka.

Jak poznáte, že vám volají opravdu z Úřadu práce?

Pokud jste příjemci příspěvku na bydlení, pak můžete očekávat hovor z telefonního čísla +420 950 172 234, a to pouze v pracovní dny, od pondělí do pátku mezi 9. a 17. hodinou.

Na úvod osloveného žadatele čekají dvě otázky:

 • Jak celkově hodnotíte zkušenost s Úřadem práce při vyřízení příspěvku na bydlení?
 • Jak hodnotíte složitost vyřízení příspěvku na bydlení?

K odpovědi oslovený žadatel využije číselník a oznámkuje práci Úřadu práce v rozmezí od jedničky (výborně) do pěti (nedostatečně). Tento způsob sběru zpětné vazby se má postupně rozšířit také na příjemce ostatních dávek.

V uplynulém roce čelilo Ministerstvo práce a sociálních věcí řadě falešných webů, které okopírovaly vzhled webu ministerstva s cílem vylákat z lidí přístupové údaje k jejich bankovním účtům. Vlna podvodů se zvedla zejména ve chvíli, kdy MPSV začalo oslovovat rodiče dětí, kteří dostali příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč a u kterých byla pravděpodobnost, že by mohli mít nárok také na přídavek na bydlení.

Žádáte o sociální dávky? Pozor na další podvodné weby MPSV, chtějí z vás dostat peníze Přečtěte si také:

Žádáte o sociální dávky? Pozor na další podvodné weby MPSV, chtějí z vás dostat peníze

Našli jste v článku chybu?
 • 24. 1. 2023 8:43

  Hlisnice

  Konstrukce příspěvku na bydlení je v ČR amorální. Obdrží ho i ten, kdo má tučný účet v bance, nemovitosti, skryté příjmy atd. Není to o závisti, ale o tom, aby ti, co by podporu potřebovali, nepodporovali z veřejných prostředků ty, co ji tak nutně nepotřebují.
  Když má úřad kapacity volat o zpětnou vazbu, měl by jistě čas, prověřit přísnější podmínky pro přiznání příspěvku, což platí pro sociální dávky apod. To si jenom politici nasazují licoměrnou masku přetvářky sociálně citlivých lidí bez ohledu na podstatu.

 • 24. 1. 2023 14:43

  měšec

  ÚP bohužel již delší dobu degeneruje a přesto anebo právě proto je stále víc na základě vládní propagandy vyzdvihován jakožto jakási záchranná stanice poslední instance. ÚP v současné podobě je odstrašujícím produktem asociální a nerealistické vládní politiky a propagandy. Podle vlády Fialy si může každý starobní důchodce dojít na ÚP pro příplatek na byt apod. Otázkou zůstává jak se tam na úřad devadesátiletý důchodce doplazí, zda vydrží se ve frontě přetlačovat s profesionálními pobírači sociálních dávek a jak přežije martyrium vyplňování nekonečných formulářů a předkládání dokladů - smlouvy o dodávce elektřiny, nájemní smlouvu, výpočtový list atd. Nikdy nebyl úřad práce en bloc tak nešetrný a zdivočelý proti nejslabším a nejzranitelnějším lidem. Jen bych chtěl připomenout byrokratickým principálům z ÚP, že zubožený starobní důchodce není vhodným terčem pro ukojení kratochvilné byrokratické zlovůle úředníků ÚP. Na druhé straně jsou mnohde poctiví úředníci ÚP již přetížení a vyčerpaní na základě nahánění starobních důchodců na pracák vládními agitátory.

 • 24. 1. 2023 23:56

  Honza1616

  A že si UP nevyžádá zpětnou vazbu i od těch co příspěvek nedostávají.

  Se svým platem jsem bohužel dosáhl na tuto podporu, sice pár stovek , ale chtěl jsem vyzkoušet jak (NE)funguje to podání žádosti online, nafotil jsem tedy všechny smlouvy na energie a být, výpisy plateb a odeslal s vyplněnou žádostí.
  Po měsíci jsem dostal odpověď z UP ať se dostavím osobně na úřad a doložím originály všech smluv,
  tento dopis mi přišel celkem 3x, protože jsem na to pochopitelně kašlal, nebudu jezdit a ztrácet čas v okresním městě a xx hodin na pracáku vedle, samoživitelek, UAček, a trvalých socek, to mi kvůli 500kč nestojí za to.
  A stejně 500Kč k 20000 platu, co to je?
  Moji prarodiče dokonce ani nemají nárok na příspěvek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).