Hlavní navigace

Americký S&P500 pokořil hranici 2000 bodů. Čeká nás na burzách návrat do minulosti?

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 8. 2014

Hlavní americký akciový index S&P500 včera uzavřel nad hranicí 2000 bodů. Jedná se o nové maximum indexu, které podporuje chování centrálních bank, které tisknou nové peníze a nakupují finanční aktiva. Dobrou náladu na trhy přivála také čerstvá americká makrodata, zejména nové objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelská důvěra. Geopolitická rizika (Izrael, východní Ukrajina či severní Irák) se navíc nyní nepřipomínají tak výrazně jako dříve a proto je celková situace pro akciové zisky příznivá. 

Realisticky uvažující investor však musí brát v potaz fundamenty – jinak řečeno nemůže jej zajímat, zdali z hlediska relativního ocenění mají akcie férovou hodnotu.V relativním porovnání s nic nenesoucími dluhopisy se akcie jeví opravdu atraktivní a zřejmě ještě dlouho se budou zdát. Nicméně z pohledu asi nejsledovanějšího poměru zisku vůči ceně (P/E) již nejsou akcie vůbec levné, když v případě S&P500 se dotyčný poměr blíží hodnotě 18, varuje před přehnaným nadšením Jan Čermák, analytik ČSOB. 

Upozornil také, že v poslední době akciová maxima generují především technologické tituly. V první pětce nejhodnotnějších firem S&P500 jsou totiž tři technologičtí giganti – Apple, Google a Microsoft. Za zmínku pak také stojí, že poměr P/E v případě technologického akciového indexu Nasdaq, jež opět na pěkně vysoké (čti drahé) hodnotě 44. Neboli, tak trochu to vypadá, jako bychom se vraceli zpátky do minulosti – do druhé poloviny devadesátých let, kdy díky (informačním) technologiím slavily akcie netušené úspěchy, dodal. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).