Hlavní navigace

Agrobanka: Konkurz je nevyhnutelný

Sdílet

Petr Zámečník 30. 3. 2007

Ze závěrů mimořádné valné hromady společnosti Agrobanka Praha, a.s., „v likvidaci“ vyplývá, že podání návrhu na konkurz Agrobanky a následné prohlášení konkurzu je nevyhnutelné.

Agrobanka je dle zprávy Dozorčí rady i likvidátora předlužená. Likvidátor navíc neobnovil s ČNB splátkový kalendář na její pohledávku ve výši 8,149 mld. Kč, čímž má Agrobanka též závazky po splatnosti při dalším oddalováním podání návrhu na konkurz hrozí likvidátorovi trestní postih.

Podle názoru minoritního akcionáře a právníka JUDr. Vaňka je prohlášení konkurzu pro akcionáře výhodné, v čemž se liší od názoru České národní banky (podle níž v konkurzu akcionáři nedostanou nic). Při prohlášení konkurzu je učiněn soupis majetku, přičemž na základě (zatím soudně neprokázané) neplatnosti smlouvy o prodeji části podniku ze dne 22. 6. 1998, na jejímž základě GE Money Bank (dříve GE Capital Bank) získala zdravou část Agrobanky, by do konkurzní podstaty měla být zahrnuta též GE Money Bank, respektive její část. Ta by následně musela podat vylučovací žalobu a naopak prokázat, že byla do konkurzní podstaty zahrnuta neoprávněně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).