Hlavní navigace

Agentury očekávají na konci roku vyšší odměny pro zaměstnance

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 11. 2015

Oživení ekonomiky, které se pozitivně projevuje i na trhu práce, by se mohlo promítnout do vyšších odměn zaměstnanců na konci roku.

Zlepšující se hospodářské výsledky umožňují českým firmám, aby byly na konci roku ke svým zaměstnancům štědřejší. Očekáváme, že odměny vyplatí zhruba 35 % firem, myslí si Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Nemělo by jít o tzv. třináctý plat, který můžete mít zakotvený v pracovní či kolektivní smlouvě, ale dobrovolně udělenou odměnu. Průměrná výše vyplacené odměny se podle Surky odvíjí od mzdy a pohybuje se mezi 50 až 80 % průměrného měsíčního výdělku.

Vyšší odměny budou podle něj vyplácet především velké společnosti působící v odvětvích s vyšší přidanou hodnotou, tedy ty z telekomunikačního, finančního, energetického či IT sektoru, kde by je mohly ve výplatě dostat až dvě třetiny zaměstnanců.

Nižší odměny Surka naopak očekává ve společnostech působících v méně sofistikovaných odvětvích, nejnižší pak v zemědělství a ve stavebnictví.

Tyto bonusy se budou vyplácet nejčastěji v Praze a Středočeském kraji. Odměny většinou dostávají lidé z managementu, z obchodních oddělení a na podobných pozicích, kde mají stanoveny jasně měřitelné cíle, vysvětlil Surka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).