Hlavní navigace

Absurditou roku je zadržování odpočtů DPH

Sdílet

dubnové aktualitě jsme vás informovali o tom, že byla spuštěna soutěž o největší byrokratickou absurditu roku.

Soutěž jíž proběhla a jako největší byrokratickou absurditu Češi zvolili zadržování odpočtů DPH.

Princip zadržování odpočtů funguje tak, že pokud probíhá daňová kontrola, kde se kontroluje dodržování povinností podnikatele na dani z přidané hodnoty, není podnikatelům vrácena DPH až do ukončení kontroly. Ty ale mohou trvat i několik měsíců či let, což může finančně ovlivnit stabilitu firmy, případně i její existenci.

Pokud ale naopak dlužíte vy peníze na dani, zpravidla nesmíte prošvihnout lhůty, aby vám nezačaly nabíhat penále.

K vyhlášení absurdity roku se vyjádřila i Finanční správa v tiskové zprávě:

 Celým systémem DPH proteklo za loňský rok 692 miliard korun, 311 miliard vrátila Finanční správa na nadměrných odpočtech.

Institut zadržování rizikových nadměrných odpočtů slouží k tomu, aby mohly být takovéto odpočty řádně posouzeny. I v současném systému DPH v EU jsou přesně stanoveny podmínky pro uplatnění nároku na odpočet daně a splnění těchto podmínek je právě to, co Finanční správa u nadměrných odpočtů prověřuje. Pokud by Finanční správa takovou možnost neměla, musela by všechny odpočty bez rozdílu vyplatit a následně ty neoprávněně uplatněné vymáhat zpět. Dokonce ani záporný stav na účtu by nic neznamenal, bylo by možné jít dál a „vycucnout“ třeba celý státní rozpočet nebo celé HDP České republiky. A to by bylo absurdní.

Během loňského roku Finanční správa prověřovala 7,8 miliardy korun, z toho 1,6 miliardy shledala jako neoprávněně uplatňované odpočty. Ministerstvo financí navíc na návrh Finanční správy připravuje novelu, na základě které budeme moct nadměrné odpočty vracet i částečně, což nám současný zákon neumožňuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 5. 2018 20:49

    VM (neregistrovaný) 185.156.120.---

    V právním státě by na zadržování takovýchto peněz měli ouřadové několik týdnů..

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).