Hlavní navigace

Devět procent obyvatel EU si nemohlo dovolit koupit auto či počitač

Sdílet

Redakce 28. 5. 2009

Přibližně třetina obyvatel 27členné Evropské unie si v roce 2007 nemohla dovolit nějaké neočekávané výdaje. Tři procenta Evropanů žila v domácnostech, které neměly na to, aby platily účty za hypotéku či nájem. Na účtenky za služby nemělo zhruba 7 procent Evropanů. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Evropského statistického úřadu.

Mezi jednotlivými členskými státy jsou však značné rozdíly. Zatímco v Lotyšsku a Maďarsku má s placením neočekávaných výdajů problémy 63 procent lidí, nejméně lidí má problémy v této souvislosti ve Švédsku (18 %), Dánsku (19 %) a Portugalsku (20 %). V České republice si nemohlo dovolit neočekávané výdaje 38 procent obyvatel.

Z výsledků také vyplývá, že 80 procent obyvatelstva EU27 žilo v roce 2007 v domácnosti, která měla k dispozici automobil. Až 9 procent domácností si jej však z finančních důvodů nemohlo dovolit koupit. Zbylých 11 procent domácností auto nevlastnilo, ale z jiného důvodu, než že by na něj nemělo peníze.

Nejvyšší podíl domácností, které si nemohly dovolit auto, byl registrován v Rumunsku (56 %), Lotyšsku (30 %), Slovensku (24 %), Maďarsku (23 %), Estonsku (21 %) a Polsku (20 %). Naopak nejnižší na Kypru a Lucembursku (2 %), Francii, Itálii, Maltě a Slovinsku (3 %), Španělsku a Švédsku (4 %).

Statistici také uvádějí, že 68 procent obyvatelstva EU27 žilo v domácnosti, která měla k dispozici počitač. Devět procent žilo v domácnosti, která si jej nemohla dovolit a 23 procent v domácnosti, která si jej nemohla dovolit z jiných důvodů než finančních. Nejvyšší podíl na celkovém počtu obyvatel, kteří žijí v domácnosti, která si nemohla dovolit počítač, byl registrován v Rumunsku (43 %), Lotyšsku (24 %) a Polsku (21%). Naopak nejnižší v Dánsku, Lucembursku, Nizozemsku a Švédsku (všichni 2 %), Německu, Maltě a ve Spojeném království (všechny 4 %).

V České republice žilo 71 procent obyvatel v domácnosti, která měla k dispozici auto. Celkem 12 procent obyvatel žilo v domácnosti, která si jej nemohla dovolit a 17 procent v domácnosti, která jej neměla z jiných důvodů než finančních. Počitač vlastnilo 62 procent domácností, nemohlo si jej dovolit koupit 10 procent a 28 procent jej nemělo z jiných důvodů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).