
Prázdniny jsou za dveřmi a velká část Čechů proto za nedlouho nastartuje své čtyřkolé motočleny domácnosti a vyrazí na dovolenou po vlastní ose.
Allianz pojišťovna v této souvislosti upozornila na několik oblastí, kterým bychom měli před cestou věnovat pozornost.
Dojedete až do cíle?
Jestli jste během roku zvyklí jezdit autem spíš jen „kolem komína“, měli byste ho před tak dlouhou cestou zkontrolovat vy nebo váš automechanik. Zkontrolovat byste kromě provozních kapalin (chladicí, brzdová, ostřikovače) měli hloubku dezénu i tlak v pneumatikách, světla a blinkry i stav oleje a počet kilometrů, kolik zbývá do jeho výměny.
Povinná výbava je v zahraničí jiná
Povinnou výbavu podle českých norem pravděpodobně vozíte denně kompletní. Přesto je užitečné zkontrolovat, jestli už obsah lékárničky není prošlý.
Pamatujte také na to, že obsah české povinné výbavy se nemusí shodovat s obsahem povinné výbavy cílové destinace nebo zemí, přes které pojedete. Mohlo by se stát, že nebudete mít dost reflexních vest nebo vám bude chybět hasicí přístroj.
Vytiskněte si „zelenou“ kartu
Pokud vaše pojišťovna umožňuje zobrazení zelené karty v aplikaci a fyzicky ji tedy u sebe nenosíte, před cestou do zahraničí byste si ji měli raději vytisknout. Od léta 2020 stačí „zelená“ karta vytištěná i jen černobíle.
Platí vám řidičák a občanka?
Než vyrazíte, zkontrolujte si platnost občanského a řidičského průkazu, ale také technického průkazu, abyste se nemuseli vracet do vlasti kvůli neplatným dokladům.
Zvažte rozsah pojištění
Sjednání cestovního pojištění před cestou snad ani nemusíme zdůrazňovat. Rozmyslete však, jestli si nepřipojistit i vůz samotný tak, aby pojistka kryla škody, jež vzniknou vaší chybou. Krytí pak potěší ať už půjde o havárii, natankování jiných pohonných hmot, vybitou baterii, píchlou pneumatiku nebo zabouchnuté klíče v autě.
Nezapomeňte na dálniční známku
Poté, co si naplánujete tratu, musíte ověřit, co za poplatky vás cestou čeká. Pravděpodobně půjde o zahraniční dálniční známku, ale počítejte i s tím, že na některých úsecích možná budete muset platit i mýto.
Chcete jet ve špičce?
Je-li to možné, naplánujte si cestu mimo přetížené trasy i časy dopravní špičky. Vyhnete se tak stresu ze zpoždění i ucpaných tahů.
Není přestupek jako přestupek
Nezapomeňte, že v některých zemích jsou přísnější postihy za dopravní přestupky než u nás a lišit se mohou i některá dopravní pravidla.
Je vám 65+? Běžte na lékařskou prohlídku
Řidiči-senioři ve věku nad 65 let musí absolvovat povinné pravidelné zdravotní prohlídky. Před cestou do zahraničí byste si proto v tomto věku měli ověřit, za jakých podmínek můžete v daných zemích řídit a vybavit se dokladem o absolvované prohlídce.