Hlavní navigace

5 věcí, které promyslet než sjednáte cestovní pojištění

Sdílet

Většina Čechů vyráží do zahraničí s cestovním pojištěním. Řada z nich ale konkrétní produkt před sjednáním pořádně neprozkoumá. Na co byste si měli dát pozor?

Cestovní pojištění není pro nemocné

Máte-li například cukrovku, alergii, epilepsii, astma, žaludeční vředy či jakékoliv jiné onemocnění, dejte si pozor na následující výluku. Pojišťovny totiž z cestovního pojištění běžně nehradí léčebné výlohy, které souvisí s léčbou onemocnění, které jste měli ještě před uzavřením pojištění.

Naštěstí řada pojišťoven tuto výluku neuplatňuje, zdravotní stav pojištěného turisty však musí být před cestou dostatečně stabilizovaný. To znamená, že se jeho zdravotní stav v posledních 12 měsících (výjimečně 9 či 6 měsících, dle podmínek konkrétní pojišťovny) nezhoršil, nedošlo například k navýšení léků, ke změně léčby či pracovní neschopnosti, informoval Dušan Šídlo, pojistný analytik společnosti Broker Trust.

Pokud jste tedy v posledním roce měli nějaké zdravotní problémy, u některých pojišťoven můžete nahlásit vaše onemocnění a dostanete individuální nabídku. Speciální pojistku by měly mít i ženy ve vyšším stupni těhotenství.

Výluky a limity

Je to klasická mantra: dejte pozor na výluky, abyste věděli, s čím počítat. Pojišťovny například u pojištění léčebných výloh požadují, aby se jednalo jen o nutně nezbytnou lékařskou péči, kterou nelze odložit. Neplní se také za škody v souvislosti s vlivem alkoholu či jiných návykových látek, při páchání výtržností či přestupku proti veřejnému pořádku. Nejsou také hrazeny výdaje spojené s pohlavně přenosnými onemocněními či psychickými nebo psychiatrickými příčinami. Informujte se, zda vaše pojišťovna plní v případě teroristickém činu a s plněním nepočítejte, pokud jedete do země, kam není Ministerstvem zahraničních věcí ČR doporučeno cestovat.

Některé pojišťovny nebudou plnit za nemoci způsobené epidemiemi či žloutenkou. Vyloučeny mohou být škody vzniklé při činnostech na místech k tomu neurčených, dále škody, které nejsou bez odkladu konzultovány s asistenční službou či výdaje spojené s neuznávanými lékařskými postupy (např. homeopatií), byť jsou v dané zemi součástí zdravotního pojištění, informoval Šídlo.

Dejte pozor i na dostatečně vysoké limity, protože pokud pojistka nepokryje celé léčebné výlohy, musíte zbytek doplatit ze svého. Zajímejte se nejen o základní limit, ale také o dílčí limity, například pro stomatologická ošetření. Překvapit vás může i výše spoluúčasti, a to zejména u pojištění stornopoplatků či pojištění odpovědnosti, uvedl Šídlo.

Co je nebezpečný sport

V základní variantě se cestovní pojištění běžně vztahuje na rekreační sporty, u každé pojišťovny se ale liší, co sem patří. Pojišťovny sem zahrnují i jízdu na kanoi či kajaku, ale zde už se ke slovu dostává i obtížnosti řeky – základní pojištění se vztahuje jen na určité stupně náročnosti. Podobné podmínky platí například i u horské turistiky (nadmořská výška, náročnost trasy) nebo potápění (hloubka ponoru), vysvětlil Šídlo.

Na rizikovější až extrémní sporty už budete muset platit přirážku. Při jejich vykonávání navíc musíte používat ochranné pomůcky. Některé sporty vám pak pojišťovny nepojistí vůbec. Nejrizikovější aktivity, které jsou v rámci běžného pojištění vyloučeny, lze pojistit prostřednictvím různých cestovatelských a jiných klubů, které poskytují skupinové pojištění pro členy či zprostředkovávají nabídky zahraničních pojišťoven, radí Šídlo.

Pojištění odpovědnosti

Dnes je běžné, že kromě pojištění léčebných výloh, můžete v rámci cestovka pojistit i ztrátu zavazadel, stornopoplatky cestovní kanceláře, právní ochranu, nevyužitou dovolenou, náklady na veterinární péči o zvíře nebo sjednat i pojištění odpovědnosti. Zvlášť u poslední zmíněné možnosti si uvědomte, že v některých státech se částky za různá odškodnění pohybují v úplně jiných řádech než v Česku.

Plnění z více pojistek

V dnešní době je poměrně běžné mít cestovní pojištění jako doplňkovou službu k platební kartě. V minulosti platilo, že rozsah pojistek u platebních karet byl poměrně omezený, to se ale v posledních letech změnilo a i v této oblasti se dají najít kvalitní řešení. Nevýhodou může být, že klienti se musejí většinou spokojit s předem sestavenými balíčky, které si nemůžou tak flexibilně upravovat, jako když si sestavují pojistku sami. Může se tedy stát, že takové pojištění nebude odpovídat aktivitám, kterým se plánují v zahraničí věnovat. Jako řešení k již existujícímu pojištění, které nedostačuje klientovým záměrům, může být uzavření ještě jedné základní pojistky s připojištěním konkrétních rizik, vysvětlil analytik s tím, že uzavření více pojištění je možné, například za účelem navýšení limitů. Podle podmínek pojišťoven jim ale musíte oznámit existenci vícenásobného pojištění. V případě pojistné události, lze čerpat plnění vztahující se k jednomu riziku jen od jedné pojišťovny, kterou si zvolíte, a ta se s těmi dalšími podělí o výdaje, doplnil Šídlo z Broker Trustu.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).