Kromě velmi dobrého provozního výsledku – na němž měl hlavní zásluhu nárůst čistého úrokového výnosu – ovlivnil výši čistého zisku opět také mimořádný faktor: zatímco zisk v roce 2003 byl mimořádně ovlivněn rozpouštěním rezerv, v prvním čtvrtletí 2004 se jednorázovým dopadem projevil prodej neživotní části Pojišťovny České spořitelny v objemu 1,16 mld Kč. Bez tohoto vlivu by čistý zisk dosáhl výše 1,7 mld Kč.
Rok 2004 je významným obdobím pro Českou spořitelnu a Českou republiku. Díky tomu, že se Česká republika stala členem Evropské unie, očekáváme další ekonomický růst a nárůst využívání finančních produktů. Čtvrtletní výsledky jsou odrazem zájmu o úvěry a vkladové produkty, přísného řízení rizik a zvyšující se profesionality zaměstnanců. Česká spořitelna a všichni její zaměstnanci mají veškeré předpoklady k tomu, aby uspěli v Evropské unii,
řekl Jack Stack, předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny.
Hlavní body z výsledků za 1.čtvrtletí 2004
Konsolidované, neauditované údaje k 31. březnu 2004, vypočtené podle mezinárodních standardů pro finanční výkaznictví (IFRS). Srovnání s výsledky k 31. březnu 2003, pokud není uvedeno jinak.
- Provozní zisk (bez zahrnutí dopadu z prodeje neživotní části Pojišťovny ČS) vzrostl o 21 % na 2,8 miliardy Kč z 2,3 miliardy Kč.
- Návratnost kapitálu (ROE) vzrostla na 31,4 % z 23,6 %
- Výnosnost aktiv (ROA) se zlepšila na 1,9 % z 1,4 %
- Poměr nákladů a výnosů (Cost/Income Ratio – C/I R) se zlepšil na 58,1 % z 61,8 %
- Čistý úrokový výnos se zvýšil o 10 % na 4,2 miliardy Kč z 3,8 miliardy Kč
- Čistý příjem z poplatků a provizí vzrostl o 8 % na 2,0 miliardy Kč z 1,9 miliardy Kč
- Provozní náklady vzrostly o 4 % na 3,9 miliardy Kč z 3,7 miliardy Kč
- Bilanční suma vzrostla o 13 % na 620 miliard Kč z 550 miliard Kč
- Klientské úvěry vzrostly o 14 % na 216 miliard Kč ze 190 miliard Kč
- Závazky ke klientům se zvýšily o 14 % na 480 miliard Kč ze 423 miliard Kč
Hlavní ukazatele
Výrazný nárůst čistého zisku proti srovnatelnému období loňského roku je ovlivněn jednak zvýšením provozního zisku, v němž se projevil růst úrokových výnosů a příjmů z poplatků a provizí, jednak jednorázovým výnosem z prodeje neživotní části Pojišťovny ČS.
Celkové provozní výnosy dosáhly 6,7 miliardy korun, meziročně se tedy zvýšily o 10 procent. Nejvýznamnější podíl na tomto výsledku měl čistý úrokový výnos, který dosáhl výše 4,2 miliardy korun, tj. meziroční růst o 10 procent, především zásluhou růstu počtu a objemu úvěrových obchodů. Čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům se pohybuje na úrovni 3,53 procent proti 3,40 procent. Podstatná součást provozních výnosů – příjmy z poplatků a provizí vzrostly o 8 procent a dosáhly výše 2,0 miliardy korun především v oblasti úvěrových obchodů a platebních transakcí.
Provozní náklady vzrostly o 4 procenta a dosáhly výše 3,9 miliardy korun. Zvýšení provozních nákladů ovlivnil nárůst zaměstnaneckých nákladů a také nakupovaných výkonů, kde se projevil nárůst nákladů v souvislosti s úpravami daně z přidané hodnoty. Naopak mírné snížení zaznamenaly odpisy hmotného a nehmotného majetku.
V rámci strategie finanční skupiny Erste Bank, která se v oblasti pojišťovnictví zaměřuje na životní pojištění, byla na základě výběrového řízení dne 6. listopadu 2003 podepsána Smlouva o prodeji neživotní části Pojišťovny ČS společnosti Kooperativa pojišťovna, a.s. Na základě rozhodnutí Ministerstva financí ČR nabyl tento prodej účinnosti dne 2. ledna 2004. Prodejem neživotní části se Pojišťovna ČS změnila z univerzální pojišťovny na specializovanou životní pojišťovnu. Jednorázový dopad z prodeje na konsolidovaný čistý zisk činí 1,16 miliardy Kč.
Na rozdíl od loňského roku, kdy banka rozpouštěla všeobecné rezervy, přesahuje tvorba rezerv a opravných položek k úvěrům a pohledávkám jejich použití, čímž je saldo tvorby rezerv a opravných položek záporné (-0,3 miliardy Kč). Rovněž příspěvek do Fondu pojištění vkladů vzrostl téměř dvojnásobně na 183 miliónů Kč, vzhledem ke zvýšení sazby příspěvku z 0,1% na 0,2%.
Vysokou dynamiku růstu – meziročně o 14 procent na 216 miliard korun – vykazují úvěry klientům, zejména pak úvěry obyvatelstvu. Jejich objem již dosáhl 75,4 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 23 procent. Zásluhu na tomto výsledku mají především úvěry na financování bydlení, tj. hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření. Hypoteční úvěry fyzickým osobám se zvýšily o 69 procent na 27 miliard korun. Hypoteční úvěry celkem pak vzrostly o 75 procent na 39,3 miliardy korun, také zásluhou rozvoje developerských aktivit. Překlenovací úvěry a úvěry ze stavebního spoření zaznamenaly růst proti loňskému 1. čtvrtletí o 43 procent na 11 miliard korun.
Ve srovnání s stejným obdobím minulého roku pokračoval růst objemu klientských vkladů, a to o 14 procent. Ze 480 miliard korun závazků ke klientům, představují vklady obyvatelstva 348 miliard. V závazcích ke klientům jsou také zahrnuty úvěry přijaté v rámci repo operací v objemu 50 miliard korun.
Důležité události 1. čtvrtletí 2004
- Přečíslování téměř 5 milionů sporožirových účtů a vkladních knížek na nové evropské formáty v souladu se standardy Evropské unie.
- Dokončení prodeje neživotní části Pojišťovny ČS pojišťovně Kooperativa, uzavření dohody o další spolupráci v oblasti pojišťovacích činností.
- Nové hypoteční programy Hypohit a Nový TOP Bydlení; rozvoj developerských programů ve spolupráci s Realitní společností ČS; otevírání nových Hypotečních center
- Velmi úspěšný prodej podílových listů ESPA-ČS zajištěného fondu 1 v objemu 0,4 miliardy Kč
- První emise strukturovaných dluhopisů (tj. dluhopisů kombinujících garantovaný výnos s možným vyplacením bonusu) v objemu 0,4 miliardy Kč
- Nabídka speciálního produktu pro zemědělce – Půda – hypoteční úvěr na nákup soukromé zemědělské nebo lesní půdy s úrokovou dotací Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF)
Výhled na další období 2004
Pro rok 2004 předpokládá Česká spořitelna pokračující nárůst zájmu o úvěry, nárůst vkladů a spokojenosti klientů. Česká spořitelna potvrzuje klíčové cíle:
- Růst čistého zisku proti roku 2003 o 10 až 15 procent
- Návratnost vlastního kapitálu (ROE) by měla přesáhnout hranici 20 %
- Ukazatel poměru provozních nákladů a výnosů (Cost/Income Ratio) by se měl pohybovat v intervalu 58 až 60 procent.