Hlavní navigace

Seriál Autorské právo v ČR

Seriál o autorském právu a souvisejících normách platných v České republice.

Autorská díla můžete i kopírovat, musíte ale vědět jak

Při nakládání s autorskými díly je třeba být nadmíru ostražitý. Autorský zákon je totiž chrání velmi podrobně a důsledně. Přesto ale autorský zákon umožňuje za určitých podmínek ze sevření paragrafů vystoupit. Jde o tzv. volná užití a zákonné licence.

Doba čtení: 2 minuty

Autorský zákon pamatuje i na opakovaný prodej uměleckého díla

Koupili jste si nedávno vytoužený obraz od známého umělce, který léta zdobil pracovnu vašeho přítele? Nezapomeňte, že i na váš nový umělecký skvost se vztahuje autorský zákon. A je jedno, jestli jste teprve druhým, nebo v pořadí už 18 majitelem uměleckého díla.

Doba čtení: 2 minuty

Jak užívat "autorské dílo"

Autorský zákon podrobně rozvádí majetková práva autora. Jaká práva pro autora ze zákona konkrétně vyplývají? Co vše vám zákon ve vztahu k autorskému dílu povoluje, když sami nejste autorem? Kolik let trvají autorova majetková práva k dílu? Chápete přesně volné užití autorského díla?

Doba čtení: 5 minut

Kdy vzniká autorské právo a jaký je jeho obsah?

Kdy vzniká autorské právo ke konkrétnímu dílu? Jak a proč v autorském právu rozlišujeme mezi osobnostním a majetkovým právem autora? Pokud si autorské dílo koupíte, neznamená to, že ho máte právo též užít! Jaký je rozdíl mezi autorským právem osobnostním a majetkovým?

Doba čtení: 3 minuty

Kdo může být autorem?

Po úvodních výkladech objasňujících právní úpravu našeho autorského práva budeme již věnovat pozornost výkladu platného autorského zákona. Kdo může být autorem a kdo může vykonávat autorská práva? Nejsou to jen umělci... A co dělat, když spoluautor brání vydání díla?

Doba čtení: 4 minuty

Autorské právní normy v České republice

K ochraně autorských práv slouží celá řada právních norem. Většina z nich vychází z mezinárodních dohod a úmluv a volnost suverénních států není příliš velká. Jaké autorské právní normy platí v České republice a čím se zabývají? A čím se zabývá "autorský zákon"?

Doba čtení: 3 minuty

Autorské právo: Vývoj a souvislosti

Kolem autorských a dalších práv k tzv. duševní činnosti se dnes točí ve světě velké peníze. Proto této oblasti musí věnovat pozornost i právo. Podíváme se, jak to s paragrafy na tomto úseku v našem právním řádu vypadá. Jak se vyvíjelo "autorské právo" a jaké normy ovlivňují českou úpravu?