Proč je výhodnější platit platební kartou v tuzemsku i v zahraničí? Mají platební karty i nevýhody? Umí platební karta i další služby, než jen samotné placení? Odpovídá Marie Hešnaurová z České spořitelny.
Poradna je uzavřena, nelze vkládat nové dotazy.
-
RE: Vyplatí se platit platební kartou?
Dobrý den!
Je to sice více než rok, ale vysvětlete mi prosím tuto moji zkušenost s platbou v zahraničí. 8.12.2007 jsem zakoupil v polském obchodě OKAY zboží v hodnotě 949 zlotých. Platba kartou Mastercard Partner ČS. Bylo to v sobotu a kurz zlotého v ČNB pro tento den byl 7,298. Na účtu se mi vzápětí tato transakce objevila jako nezaúčtovaná v hodnotě 6943 Kč. Tato transakce byla vyúčtována 11.12.2007, ale v hodnotě 7078 Kč. Na můj dotaz v ČS mi bylo sděleno že převody pro podobné transakce jsou komplikované a že kurzy se mění. Ano, změnily se, ale mělo to být v můj prospěch, poněvadž kurz ČNB pro 11.12.2007 byl 7,284 (výhodnější než 8.12.)a já jsem za zboží zaplatil v kurzu 7,46 a podle nezaúčtované transakce jsem měl zaplatit v kurzu 7,316. Proč jsem zaplatil o 135 Kč navíc? Kdybych si tenkrát vyměnil ve směnárně zaplatil bych za 1 zlotý 7.4 Kč. V ČS bych zaplatil 7,46Kč .Jak mě přesvědčíte, že jsou platby kartou výhodnější?
Děkuji za odpověď.
-
Kolik je karet.
Dobrý den,
zajímalo by mě, kolik máte vydaných platebních kreditních karet? A dá se nějak zjistit, kolik karet pobíhá v české republice?
-
Zneužitá karta.
Dobrý den,
v sobotu se mi stala nepříjemná událost. Ztratila jsem kartu a než jsem na to přišla, někdo s ní po českých obchodech zaplatil cca 20 000 Kč. Nešlo o transakce s pinem, vždy se platilo přes magnetický proužek. Já ani nevěděla, že kartu nemám, volala mi až banka, které to připadalo podezřelé.
Jenže jsem se zároveň dozvěděla, že tu částku budu muset zaplatit celou a že moje případná reklamace bude zamítnutá z důvodu, že šlo o zneužití karty před nahlášením blokace. Pojištění ke kartě nemám, stejně by to asi nekrylo.
Ale je mi divné, k čemu je pak podpisový vzor. Přece jej obchodník měl zkontrolovat, absolutně nemůže sedět (ten můj je velmi těžce napodobitelný). Připadá mi postavené na hlavu, aby se úspěch mé reklamace odvíjel z toho, zda mám ke kartě pojištění nebo ne. Já ty transakce neudělala, byla jsem úplně jinde a to mohu prokázat. Čímž je chci reklamovat. A banka by přece měla prověřit, zda sedí podpis. A když ne, tak to zaplatí obchodník, ne já. Nebo je to jinak? Nebo mám podat trestní oznámení na obchodníka?
Budu Vám vděčná za radu, jak mám postupovat, jak se mám bránit.
-
RE: Vyplatí se platit platební kartou?
Dobrý den, přidám další dotaz k platbám v zahraničí. Píšete o různých kurzech v různých dnech, kdy platbu zpracovávají různé články celého řetězce. Existuje nějaké vysvětlení, proč v dnešní době, kdy každý vyslaný znak překoná trasu z Evropy do třeba USA za pár setin sekundy, je nutné na zaúčtování operací čekat několik dní? Proč dochází nejprve k "blokaci" a až posléze ke stržení částky? Klientům to dost komplikuje život a opravdu nerozumím, proč dnes nemůže být všechno on-line. Zvlášť, když banky i karetní asociace mají ze všech těchto plateb nemalé provize a řečeno se soudruhem Špidlou - "zdroje jsou".
-
Platba debetkou ČS
Ještě před několika dny jsem ke svému osobnímu kontu v ČS používal čipovou debetku Maestro. Od minulého týdne mám novou embosovanou MasterCard. Můj dotaz směřuje k tomu, že od přechodu na tuto kartu mám opakovaně problém s blokací plateb u některých obchodníků. Jako příklad uvedu platbu v síti Albert. Prostě nakoupím, zaplatím a v IB CS Servis_24 se nezobrazí blokovaná platba a disponibilní zůstatek se tím pádem také neponíží. Takto jsem naprosto ztratil přehled o reálném zůstatku na svém bankovním kontě a mám například k dnešnímu dni nezaúčtováno cca 4000, o kterých není ve vašem IB ani zmínka. Souvisí tento můj problém s přechodem na čipovou embosovanou debetku , kdy POS dotyčného obchodníka je při použitý tohoto typu karty v offline stavu? Očekával jsem od přechodu na MasterCard větší konfort, skutečnost je ale opačná. Máte pro mne nějaké vysvětlení? Děkuji.
Jonatán
27. 6. 2009 11:54
-
Ještě k tomu podvodu s kartou
Dobrý den, skutečně je jisté, že banka tomu člověku, který popsal situaci ohledně podvodu s kartou, peníze vrátí? já se domnívám, že nikoliv. Chip liability shift řeší zodpovědnost jedné z bank (issuer či acquirer), které v procesu figurují, ale nic to neříká o zodpovědnosti držitele karty za případnou podvodnou transakci. Tuto zodpovědnost řeší podmínky k platebním kartám té které banky, většinou zodpovědnost banka přebírá až okamžikem nahlášení blokace, tj ve výše uvedfené situaci klientovi banka peníze nevrátí a měl by je vymáhat po pachateli. jaký je Váš názor?
-
Kreditní karta.
Chtěla jsem se vás zeptat na tu vaši kreditní kartu chytrá karta. Mně se docela líbí, ale mám problém s tím, že není Visa. Budete ji vydávat i jako Visu? Já mám totiž k účtu už kartu mastercard a nechci mít dvě stejné karty.
-
Zúčtovací kurz transakcí kartou.
Dobry den,
byl bych vam vdecny za odpověd na otazku, jak a jakym kurzem probiha zuctovani transakci platebni kartou. Tady na Mesci jsem cetl zajimavy clanek na to tema, ale priznam se, ze stale v tom nemam jasno.
Jak to funguje obecne a jak to funguje u Ceske sporitelny? Je rozdil, pokud pouziji kartu Visa, MasterCard, Maestro nebo Visa Electron? Mam vasi kreditku a taky kreditku CSOB. Nekolikrat jsem v zahranici schvalne zaplatil obema, rozdil nebyl zase vyrazny, ale vzdy v neprospech CSOB, ktera ma asi horsi kurzy, nez CS. Takze preferuji vasi kartu :-)
Kamarad vsak ma kartu Cetelem a kdyz jsme oba platili ve stejny den ve stejne mene, tak tady uz byl rozdil oproti CS podstatne vyraznejsi, na 1 euro to delalo i cca 0,40 Kc. A to opakovane, lepsi kurzy mela jeho karta i v USA a GB.
Takze by me zajimalo, co se vlastne vsechno odehrava, kdyz zaplatim kartou v zahranici, co vse ma vliv na kurz a jakto ze jsou takove rozdily? Diky.
-
RE: Vyplatí se platit platební kartou?
Při platbách kartou v zahraničí budete mít výhodnější kurz, protože banky platbu kartou většinou přepočítávají podle devizového kurzu, který nezahrnuje příplatek za manipulaci s hotovostí.
S tím bych si dovolil polemizovat. Ano, je pravda, že devizový kurz je výhodnější, než valutový kurz u stejné banky. Ovšem je spousta směnáren, které mají výrazně lepší valutové kurzy, než jakákoliv banka kurzy devizové.
Takže pokud jde o destinace, kde si můžu nakoupit valuty v dobré směnárně (typicky místa, kde se platí EUR, USD, CHF, GBP), tak při platbě v hotovosti na kurzu naopak velmi ušetřím.
Pokud bych ale měl zde nakupovat EUR/USD a na místě je směňovat na místní měnu, tak zde souhlasím, že je platba kartou výhodnější (kromě zemí, které nemají volně směnitelnou měnu. Zde je naopak lepší platit přímo v EUR/USD, protože "černý" kurz může být i několikanásobně výhodnější, než kurz oficiální).
-
Podvod s kartou.
Dobrý den,
včera se mi stala zajímavá příhoda. :-)
V jednom obchodě v Praze jsem brzy ráno kupoval potraviny a ty zaplatil embosovanou kartu bez čipu. Terminál obchodníka je však čipový, shodou okolností patří ČS. Transakce byla úspěšně provedena.
Z roztržitosti jsem však platební kartu zapomněl u pokladny a cca 15 minut poté došlo k jejímu prvnímu zneužití. Že kartu nemám, jsem zjistil odpoledne. Ten příběh je obecně hodně zajímavý, ale to až někdy jindy. Zkrátím to:
Platební karta byla zneužita 5x během dne u stejného obchodníka, šlo o lidské selhání konkrétního zaměstnance. S pomocí banky-vydavatele karty, vedoucího obchodu a za asistence Policie se velmi rychle přišlo na to, na co, kdy, kde a kdo kartu zneužil. Podezřelá osoba dostala výpověď na hodinu, protože došlo k celé sérii pochybení vnitřních vztahů v obchodě.
Já budu transakci reklamovat, mám dokonce kopie podvodných účtenek (vstřícnost vedoucího), vše je pro mě tedy v pohodě, peníze se vrátí. To neřeším.
Nicméně, kdyby moje karta byla čipová, tak v tomto konkrétním případě by nemohlo dojít k jejímu zneužití, protože čipový terminál by transakci bez čipu nepovolil (a PIN na kartě nemám). Takže sice došlo k lidskému selhání-trestnému činu bývalého zaměstnance a tudíž za vše nese vinu obchodník, nicméně, kdyby byla karta čipová, nestane se to.
Z tohoto pohledu si myslím, že pomyslné máslo na hlavě má vydavatel nečipové karty, kterému asi zůstane v ruce černý Petr, protože obchodník, potažmo vy jako jeho banka, se může hájit tím, že on je připraven na čip, moje karta nikoli = podle směrnic Visa a MasterCard je to v tomto případě problém vydavatele karty.
Mýlím se?
Protože i na Policii jsem byl v zajímavé pozici. Ptali se mě, o kolik mě dotyčná osoba "okradla" podvodnými transakcemi. Vzhledem k tomu, že podvod je v tomto případě snadno prokazatelný a já mám i důkazy, pro mě je to vyhraný boj a od své banky dostanu peníze zpět (pravda, chvilku to potrvá). Čímž vlastně nejsem poškozený, protože mi nevznikla škoda (blokace byla zdarma). Ale někdo to bude muset zaplatit:
Obchodník? Nebo moje banka s kartou bez čipu?