Dobry den,
mam uzavrenu smlouvu u VSSKB, v soucasne dobe jiz sporim sedmy rok. Vklady jsou urocene 3% p.a. s urokovym bonusem 50% pri splneni podminek danych Vseobecnymi Obchodnimi Podminkami. Pokud chci zvysit cilovou castku, jsem nucen podepsat aktualni VOP, ktere jsou samozrejme pro klienta podstatne mene vyhodne. Co se stane, pokud budu cilovou castku presporovat? Podle VOP (schvalene MF dne 26.10.95), ktere byly platne v dobe podepsani smlouvy, je to mozne, aniz bych tim porusil nejake povinnosti nebo podminky dane VOP. Teoreticky tedy mohu sporit do nekonecna pri zachovani stavajicich VOP, nebot VSSKB nema moznost smlouvu z duvodu presporovani vypovedet. Je tento postup mozny? Pokud ne, jake smluvni ujednani vuci VSSKB a.s. tim jako klient porusuji? Prosim o komplexni odpoved na tuto problematiku.
Dekuji
Hombre
Odpověď
V některé z předešlých odpovědí jsem tento problém naznačil.
Obecně je přespoření považováno za porušení smlouvy: Obě strany ve smlouvě stanovily mj. konkrétní výši cílové částky a jedna strana tento bod porušuje.Druhá strana tedy m á právo smlouvu vypovědět.
Ministerstvo financí proto předpokládá ukončení smlouvy vypovědí ze strany stavební spořitelny.(Jde i o státní podporu!). Stavební spořitelny v různých verzích VOP buď automaticky smlouvu navýší - klient dal najevo vůli spořit dál a souhlasil s navýšením podpisem Návrhu smlouvy o stavebním spoření vč. VOP, nebo, nebylo-li toto ustanovení součástí VOP, klienta na tuto skutečnost upozorní vč. možností : ukončit spoření, navýšit CČ atd. Právě při navýšení v současné době podmiňují tuto změnu smlouvy přijetím nových VOP ( důvody opět viz předcházející příspěvky).
Karel Klečka
(Poradce pro stavební spoření)