vazeny pane Klečka,
mam trochu pocit ze doslo k nepochopeni situace. Pani Mecova se ptala jestli si ma zalozit novou smlouvu a jeste letos na nic prevest narok na statni podporu a nebo dosporit letos jeste smlouvu starou.
Dle meho nazoru je v jejim pripade (jelikoz uz na starou smlouvu ulozila tento rok nejake penize) idealni aby dolozila na starou smlouvu do 18.000 aby na ni ziskala plnou statni podporu, dale si zalozila smlouvu novou a pristi rok si na ni prevedla narok na statni podporu (soucasna skoro schvalena verze zakona prave toto umoznuje). tim usetri za letosek spoustu penez ktere by dle vasi rady naprosto zbytecne a bezvyznamne investovala do sve stare smlouvy a navic by vydala dalsich 18.000 aby zafinancovala jeste letosni statni podporu na smlouvu novou.
Stale tedy trvam na tom ze vase rada v tomto pripade nebyla pro klienta idelanim resenim.
Trochu se rozchazime v nazoru na to co bude rozhodujici pro nove smlouvy, podle meho nazoru dle toho v jakem stavu je nyni navrh novely zakona naopak neni potrebne letos vkladat nejake finance na nove smlouvy, ani by nemelo byt treba na tyto smlouvy letos prevadet narok na statni podporu. Nebo se snad mylim ?
Odpověď
Dle neověřených informací byl návrh Zákona o stavebním spoření schválen senátem bez úprav - tedy dle článku II, odst. 3 je možno předpokládat , že na smlouvy , uzavřené v r. 2003 s nárokovanou podporou v r. 2004 bude státní podpora přiznávána dle současného zákona.
K naší diskuzi:
Ano . s Vaším názorem souhlasím - to, co jsem se snažil vysvětlit je fakt, že pokud m á t e někde k dispozici finanční prostředky, není nevýhodné spořit na t.zv. bonusovou smlouvu i bez státní podpory a klidně uzavřít další, s nižší úrokovou sazbou, bez bonusu ale s plnou státní podporou a nemusím čekat, jak to se zákonem dopadne - samotné zhodnocení i bez státní podpory je ve srovnání s jinými instrumenty zajímavé.
Pokud musím volit a již jsem volné prostředky vložil, není co řešit.
Karel Klečka
(Poradce pro stavební spoření)