Dobrý den. Pane inženýre, jaký máte Vy osobně názor na narůstající trend zadluženosti obyvatelstva. Nestáváme se vlastně rukojmími bank? Vím, že trend zadlužování se, je stejný všude ve světě, snad kromě arabského. Neskončí to nakonec tak, že všechny naše vydělané peníze půjdou do různých finančních institucí a ty rozhodnou, co nám z toho milostivě nechají na nejnutnější obživu? Využíváte Vy osobně nějaký spotřebitelský úvěr? Děkuji za případné odpovědi.
Odpověď
Dynamika růstu zadluženosti obyvatelstva ČR je skutečně relativně vysoká. Významným faktorem je nárůst počtů a objemů (kromě bankovních i nebankovních spotřebitelských úvěrů) poskytnutých hypotéčních úvěrů a úvěrů stavebního spoření. Vzhledem k tomu, že se jedná převážně o dlouhodobé úvěry (více jak na 10let), neměl by ale tento faktor významně negativně ovlivnit okamžitou schopnost ovyvatel splácet závazky vůči bankám. Faktor, který já osobně vidím jako možné ohrožení schopnosti splácet úvěry, je nastavení poměrně vysokých úrokových sazeb u úvěrů poskytovaných převážně nebankovními subjekty (řádově se jedná o sazby kolem 30%p.a.).
Dá se asi konstatovat, že v dalším období cca 1-2 let budou banky (i nebanky) více konzervativně posuzovat celkové zadlužení jednotlivých osob (rodin)a naproti tomu více zohledňovat předchozí dodržování platební kázně klientů.
Z celkového pohledu a srovnání se státy především v eurozoně je ale prostor pro další růst objemu úvěrů obyvatelstva poměrně široký (minimálně dvojnásobný oproti stávajícímu).
Já osobně využívám kreditní kartu, která umožňuje při dodržování podmínek včasného a úplného splácení čerpaného úvěrového limitu, získat úvěr s "nulovým" úrokem.
Ing. Josef Styblík
(Poradce pro spotřebitelské úvěry)