Odpověď
Výše dávky důchodového pojištění je závislá nejen na délce doby důchodového pojištění, ale především na osobním vyměřovacím základu pojištěnce, ze kterého se dávka vypočítává. Tento osobní vyměřovací základ pojištěnce je průměr vyměřovacích základů, ze kterých je placeno pojistné za rozhodné období. Skutečné vyměřovací základy, ze kterých je placeno pojistné (u OSVČ tedy její roční vyměřovací základ), se pro důchodové účely násobí koeficientem nárůstu všeobecného vyměřovacího základu, čímž dochází k jejich navýšení.
Podle současné právní úpravy se výše důchodu stanovuje z rozhodného období, které pro rok 2006 je období let 1986-2005. Každým rokem se toto období prodlužuje, v budoucnu bude třicetileté. Z rozhodného období se při výpočtu důchodu stanovuje průměr vyměřovacích základů (zvýšený o příslušný koeficient nárůstu), přičemž výši důchodu neovlivňuje tento průměr v plném rozsahu. Například pro rok 2006 se částka 9 100 Kč hodnotí plně, z částky od 9 100 Kč do 21 800 Kč se hodnotí 30 % a z částky nad 21 800 Kč pouze 10 %. Tyto částky jsou tzv. redukční hranice. Vláda ve smyslu ust. § 107 zák. č. 155/1995 Sb., tyto částky každým rokem upravuje.
Výše důchodu se skládá ze základní a procentní výměry. Výše základní výměry v roce 2006 činí 1 470 Kč. Procentní výměra důchodu odpovídá délce doby pojištění a výši vyměřovacích základů v rozhodném období.
Z uvedeného vyplývá, že nelze přesně stanovit výši dávky důchodového pojištění do budoucna.
Lenka Šárová
(Poradce pro sociální pojištění)