Pokud vaše příjmy nestačí na základní, důstojný život, stát nabízí pomoc v podobě různých sociálních dávek. Mezi ně patří např.
- Státní sociální podpora: přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné.
- Dávky pomoci v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc.
- Podpora v nezaměstnanosti
- Nemocenské pojištění, peněžitá pomoc v mateřství a další.
Vyznat se v nárocích na výplatu dávek není snadné, a proto jsme pro vás připravili tuto bezplatnou poradnu. Na Vaše otázky průběžně odpovídá naše poradyně Jana Davidová, která má mnohaleté zkušenosti v oblasti sociální podpory.
Poradna probíhala od 16. května 2013 do 28. února 2015 a je uzavřena.
Redakce serveru Měšec.cz si vyhrazuje právo poradnu předčasně ukončit.
Jana Davidová vystudovala sociálně-právní akademii v Ostravě, a poté navázala bakalářským studiem v oblasti sociální práce. Má více jako 15leté praktické zkušenosti. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na Úřadu práce v oddělení nepojistných sociálních dávek.
Poradkyně odpoví na vaše otázky z oblasti sociálního zabezpečení (dávek státní sociální podpory, dávek hmotné nouze, podpory v nezaměstnanosti, dávek nemocenského pojištění, apod.)
Dobrý den, dcera ukončila v červnu řádně studium, nyní je na ÚP nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti, bydlí společně semnou a i já jsem na ÚP bez podpory. Zatím nepobíráme žádné dávky, na co má dcera nebo i já nárok? Bydlíme ve vlastním RD. Děkuji za odpověd
Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o radu ohledně sociálních dávek.Jsem svobodná matka s 3 letou dcerou.Otec v rodném listě zapsaný není,takže nedostávám žádné alimenty.Mám rodičovský příspěvěk 3800kč a 500kč na malou.Nájem v bytě ve kterém bydlíme je skoro 5000kč.Když jsem se na sociálce ptala co mám dělat,že nemáme z čeho žít,tak my bylo řečeno,že mám rodiče a ty mě mají živit i s dcerou.Až kamarádka my poradila,že můžu zažádat o příspěvek na bydlení a ten bývá mezi 3000kč až 4000kč,ale i s tímto příspěvkem nemáme šanci vyžít.Tak jsem se opět zkusila na sociálce zeptat co mám dělat a opět my bylo řečeno,že dělat nic víc nemůžu.Tak Vás prosím o radu,jestli mám nárok ještě na nějaký další příspěvek,protože tam kde by měli radit zabouchnou dveře před nosem.Moc děkuji za odpověd.
Dobrý den,pobírám příspěvek na bydlení..každé čtvrletí dokládám potřebné doklady..jsme vlastníci bytu,takže platíme určitou částku do fondu oprav a zálohy na vodu což je normální,jedna úřednice mi za dané čtvrletí vše vzala a vše bylo v pořádku..najednou bylo další čtvrletí šla jsem znova vše odevzdávat na úřadě už byla jiná paní a ta mi řekla že fond oprav se do dávek nezapočítává..můžete mi prosím poradit jak to tedy je??děkuji S Pozdravem Romana
Chci se zeptat,jsem vlastníkem domu,mám zde trvalý pobyt.Přítel zde nemá trv.pohyb bude se počítat i jeho příjem,kdybych žádala o příspěvek na bydlení?
Dcera studuje denní prezentační studium VOŠ, bydlí sama ve svém bytě, platí nájem. Chci se zeptat, na jaké příspěvky od státu, případně od školy by mohla mít nárok. Děkuji Terentius
Dobrý večer chtěla bych se zeptat na co mám jako matka samoživitelka nárok a z čeho mám žít. Zrovna mi skončil rodičovský příspěvek s otcem dítěte nežiji bydlím sama a nemám ani z čeho platit byt ani z čeho žít. Byla jsem na sociálce ale tam mi nebyly schopni nic říct Poradil by mi prosím někdo?? Děkuji
Dobrý den,
prosím Vás o radu. Mám přítele každý žijeme jinde ale chtěly by jsme dítě. Nyní beru cca 12 000 z toho platím poplatky (el.- 1200 plyn -1000 + správa nemovitosti 2500 ((v tom je i voda) a ještě k tomu úvěr na bydlení 3000. Chci se zeptat jestli bych měla nárok na nějaký příspěvek třeba kdybych musela na neschopenku, popřípadě kdybych byla na mateřský, protože mateřská je nějakých 7100 a já bych neměla z čeho žít...poradte prosím..a předem děkuji za odpověd.
Dobrý den, ráda byh Vás požádala o radu. Mám 80-ti letou babičku, která je naprosto samostatná. Žije sama v jiném městě než já nebo má matka, ale v listopadu má jít na operaci kýly, kdy ji propustí možná již druhý den po zákroku s tím, že by neměla chodit, nosit nic těžšího a pokud možno ležet. Já ani její dcera (moje matka) nemáme u babičky trvalé bydliště, ale rádi bychom se o babičku min. týden až 2 po operaci postaraly. Bohužel ani já ani moje matka nemáme již dovolenou, kterou bychom si mohly vybrat a má matka ani nedostane neplacené volno (dnes o tom byla informována), já si volno brát nemohu, protože mám 3 letou dceru se kterou žiju sama a někdo se musí postarat o ni. Potřebovala bych radu, zda je nějaká možnost jak dostat na babičku OČR, když nikdo z nás s ní nebydlí ve společné domácnosti ev. nějaký jiný postup na který jsme nepřišly? Možnost, kterou nám nabízeli v nemocnici a to umístění do LDNky nepřichází v úvahu. Děkuji za odpovědi.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli jako studentka, která bydlí sama v pronájmu mám nárok na příspěvek na bydlení kdyz od rodicu dostavam mesicne dohromady 5000,-Kč
Dobrý den,jsme s manželem oba v důchodu a máme syna na střední škole. Strhávají mě z důchodu 3000.- a manželovi 900.- na exekuce,nájem máme 11000.-. Chtěla jsem se zeptat,zda máme nárok na příspěvek v hmotné nouzi.Děkuji za odpověd.