Pokud vaše příjmy nestačí na základní, důstojný život, stát nabízí pomoc v podobě různých sociálních dávek. Mezi ně patří např.
- Státní sociální podpora: přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné.
- Dávky pomoci v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc.
- Podpora v nezaměstnanosti
- Nemocenské pojištění, peněžitá pomoc v mateřství a další.
Vyznat se v nárocích na výplatu dávek není snadné, a proto jsme pro vás připravili tuto bezplatnou poradnu. Na Vaše otázky průběžně odpovídá naše poradyně Jana Davidová, která má mnohaleté zkušenosti v oblasti sociální podpory.
Poradna probíhala od 16. května 2013 do 28. února 2015 a je uzavřena.
Redakce serveru Měšec.cz si vyhrazuje právo poradnu předčasně ukončit.
Jana Davidová vystudovala sociálně-právní akademii v Ostravě, a poté navázala bakalářským studiem v oblasti sociální práce. Má více jako 15leté praktické zkušenosti. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na Úřadu práce v oddělení nepojistných sociálních dávek.
Poradkyně odpoví na vaše otázky z oblasti sociálního zabezpečení (dávek státní sociální podpory, dávek hmotné nouze, podpory v nezaměstnanosti, dávek nemocenského pojištění, apod.)
Dobry den,potrebuji poradit,zda mam na neco narok,kdyz bydlim s pritelem v podnajmu,mame 3,5 letou dceru.v zari mi skoncila 5mesicni podpora a uz nepobiram tedy vubec nic,praci nemuzu najit,protoze pritel je ridic mkd a jsme 3-4tydny same a tim pasem se nemam jak stridat s hlidanim.Tizi me ma situace ze do spolecne domacnosti nemam jak prispet!velky problem je ze se prijmy posuzuji o rok pozpatku!kdyz je clovek potrebuje ted!moc dekuji za odpoved a radu....
Velmi děkuji za radu a co se týká nového pronájmu tak samozřejmě hledám nabídky s možností trvalého pobytu. Jen ještě jeden dotaz : v případě nájemní smlouvy již prý k přihlášení k trvalému pobytu není třeba souhlas majitele bytu. Stačí tedy např. při výměně OP předložit nájemní smlouvu a adresa mi bude upravena v novém OP?
ještě jednou velmi děkuji za ochotu Jiří Z.
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně příspěvku na bydlení.Je mi 47 let a bydlím v Praze a jsem bohužel od začátku roku evidován na Úřadu práce a jelikož nemám nárok na klasickou podporu pobírám Dávku v hmotné nouzi (3410kč) a Příspěvek na bydlení který mi byl nedávno snížen na 6300kč.Bydlím v pronajaté garsonce za cenu 8000kč/měs. tudíž mi po zaplacení nájmu zůstává na vše včetně půjčky cca 1700.
Vzhledem k faktu že dále nemám šanci tuto situaci udržet, rozhodl jsem se k přestěhování do jižních Čech, kde jsou nájmy přeci jen přijatelnější.
Můj dotaz tedy zní : co vše musím udělat k přesunu veškeré agendy na nové bydliště a zároveň co vše musím splňovat abych i v novém místě splnoval podmínky pro udělení příspěvku na bydlení a dávek v hmotné nouzi a rovněž mám li šanci vše stihnout tak, abych po zaplacení prvního nájmu vše nejpozději do měsíce vyřídit, abych byl schopen zaplatit další nájem a nezůstal jsem tak po uplynutí měsíce bez prostředků jak na nájem tak i na živobytí.
předem velmi děkuji za pomoc s pozdravem Jiří Z.
Dobrý den,
mám dotaz ohledně zpětného vyplacení příspěvku na bydlení. 20.8. jsem podala žádost a doložila výdaje za bydlení - duben, květen, červen. Za které měsíce tedy mohu žádat o příspěvek?
Děkuji za odpověď
Dobrý den jsem nezaměstaná - pobírám sociální dávky. Teť jsem dostala příspěvek na bydlení.Oba příspěvky mi byly úřednicí sečteny a já po tom, co zaplatím inkaso mám na živobytí 1 200 Kč. Nemám tedy životní minimum, které jak vím je 3 410. Kde mohu požádat o zbívající částku životního minima?
dobrý den, do 15.1. 2013 jsem byla zaměstnankyně na rodičovské dovolené, od té doby jsem OSVČ, platila jsem si minimální sociální pojištění. Podnikání musím ukončit a chci se zeptat, jestli je pro mě výhodnější nahlásit se na úřad práce nebo se zaregistrovat jako "žena v domácnosti"-mám dvě děti 7 let a necelé 4 roky. Je možné si u obou dvou variant brigádou něco přivydělat ? Děkuji. JH
Dobrý den,
bydlíme s přítelem v bytě v Praze, jelikož jsme oba studenti, nemůžeme chodit do práce na plný úvazek, navštěvujeme tedy různé brigády, ale i přesto máme finančních prostředků málo. V rámci možností nám pomáhají rodiče, ale, jelikož je přítelova maminka vážně nemocná a jeho otec se o něj vůbec nestará (je na něj podána žaloba), je to z jeho strany ohledně financí velmi složité. Z mé strany je to o kousek lepší, jelikož mám oba rodiče, ale ani ti mi nemohou poskytnout veškeré své příjmy (maminka je navíc po složité operaci a tatínka čeká složitá situace v práci). I přes naše brigády a pomoc od rodičů, tak máme stále malou částku na měsíc. Chtěla bych se proto zeptat, zdali máme nárok na Pomoc v hmotné nouzi, případně o Mimořádnou finanční pomoc.
Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.
Dobrý den,
potřebuji poradit ohledně Přídavku na dítě. V květnu letošního roku jsem ukončila úspěšně střední školu a jelikož přídavky chodí zpětně, tak poslední jsem dostala v září. Přestěhovala jsem se a bydlím s přítelem, který má okolo 13tis. měsíčně. Již nestuduji a jsem od září v evidenci ÚP. Mám stále nárok na Přídavek na dítě, nebo to je jen pokud bych studovala?
Dobrý den,
bydlíme s přítelem v bytě v Praze, jelikož jsme oba studenti, nemůžeme chodit do práce na plný úvazek, navštěvujeme tedy různé brigády, ale i přesto máme finančních prostředků málo. V rámci možností nám pomáhají rodiče, ale, jelikož je přítelova maminka vážně nemocná a jeho otec se o něj vůbec nestará (je na něj podána žaloba), je to z jeho strany ohledně financí velmi složité. Z mé strany je to o kousek lepší, jelikož mám oba rodiče, ale ani ti mi nemohou poskytnout veškeré své příjmy (maminka je navíc po složité operaci a tatínka čeká složitá situace v práci). I přes naše brigády a pomoc od rodičů, tak máme stále malou částku na měsíc. Chtěla bych se proto zeptat, zdali máme nárok na Pomoc v hmotné nouzi, případně o Mimořádnou finanční pomoc.
Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.
Dobrý den,
mám dotaz ohledně zpětného vyplacení příspěvku na bydlení. 20.8. jsem podala žádost a doložila výdaje za bydlení - duben, květen, červen. 2.10. mi přišlo rozhodnutí o přiznání dávky od 1.8. Šla jsem se zeptat z jakého důvodu mi není dávka uznána spětně 3 msíce, paní mi řekla že je to divné, ať příjdu druhý den že se na to s kolegyní podívá. Druhý den mi bylo řečeno že se "tam" stala chyba a že mi doplatí i za červenec. Na otázku, že to stále nejsou tři měsíce zpětně mi nedokázala odpovědět. Nevím tedy kam se můžu obrátit, abych měla jistotu, že se opět nestala chyba a já dostanu dávku opravdu za období na které mám právo. Mám nárok na dávku i za měsíce květen, červen, červenec?
Děkuji za odpověď