Pokud vaše příjmy nestačí na základní, důstojný život, stát nabízí pomoc v podobě různých sociálních dávek. Mezi ně patří např.
- Státní sociální podpora: přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné.
- Dávky pomoci v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc.
- Podpora v nezaměstnanosti
- Nemocenské pojištění, peněžitá pomoc v mateřství a další.
Vyznat se v nárocích na výplatu dávek není snadné, a proto jsme pro vás připravili tuto bezplatnou poradnu. Na Vaše otázky průběžně odpovídá naše poradyně Jana Davidová, která má mnohaleté zkušenosti v oblasti sociální podpory.
Poradna probíhala od 16. května 2013 do 28. února 2015 a je uzavřena.
Redakce serveru Měšec.cz si vyhrazuje právo poradnu předčasně ukončit.
Jana Davidová vystudovala sociálně-právní akademii v Ostravě, a poté navázala bakalářským studiem v oblasti sociální práce. Má více jako 15leté praktické zkušenosti. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na Úřadu práce v oddělení nepojistných sociálních dávek.
Poradkyně odpoví na vaše otázky z oblasti sociálního zabezpečení (dávek státní sociální podpory, dávek hmotné nouze, podpory v nezaměstnanosti, dávek nemocenského pojištění, apod.)
DOBRÝ DEN. KAMARÁDKA MI POMOHLA S PROBLÉMEM V BYDLENÍ ,ŽE POŽÁDALA SVÉHO OTCE ,KTERÝ BYDLÍ V DOMĚ KTERÝ VLASTNÍ ALE TAKÉ MUSÍ SPLÁCET,ŽE MĚ VEZME DO PRONÁJMU ,JE OCHOTEN MĚ I TRVALE PŘIHLÁSIT,BUDE-LI TO TŘEBA.MÁM NADĚJI NA PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ A JAKÉ JSOU PODMÍNKY PRO ZÍSKÁNÍ ,KDYŽ JSEM ZATÍM BEZ PŘÍJMŮ A POD" MOST"NECHCI.DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.
Mám u sebe v ČR svého tatínka ze Slovenska již čtvrtým rokem je invalidní,vyžaduje 24 hodinovou trvalou péči.Proto,že je tzv,euroobčanem,nedostanu ani od ČR ani od SR ani korunu za opatřovnictví.
Údajne není tato otázka vyřešena legislativně mezi ČR a SR.Poraďte mi prosím na koho se s tímto problémem obrátit.
S pozdravem Elena
ondrejgajdacs@seznam.cz
Dobrý večer , chtěla bych se zeptat zda mám jako matka sama s třiletym dítětem narok na nějaký příspěvek nebo peněžitou pomoc. Byvalý partner nas s dcerou vyhodil z domu a alimenty platit nechce , bydlime u mých rodičů ale přijmy na 4lidi do 10tisic jsou nedotacujici . Tak bych rada vedela zda mam na neco narok?? Na rozhodnuti o vyzivnem cekam od soudu . A praci nemam jsem vedena na uřadě práce. Na dite dostavam jen prispevek 500kc . dekuji predem za odpoved.
Dobrý den, děda bydlí v bytě, který je nyní v mém vlastnictví, původně jsme mu tam chtěli napsat věcné břemeno dožití, ale zjistili jsme, že na základě toho by neměl nárok na příspěvek na bydlení. Důchod má cca 6300 a výdaje na bydlení (energie a příspevek naopravy) kolem 4000. Napadlo nás toto řešit nájemní smlouvou za symbolickou částku a že by si dále hradil energie jako doposud. Jak by pak dokazoval výdaje, které má spojené s bytem - výpisem z účtu, že platí elektriku, vodu, plyn a do fondu oprav? A jak by to pak bylo se mnou, nemusela bych si podávat daňové přiznání (ačkoliv fakicky bych žádný příjem neměla)? Děkuji za odpověď
Dobrý den, v srpnu jsem se evidoval na ÚP, v září jsem odjel na týden na naplánovanou a půl roku dopředu zaplacenou dovolenou, bohužel jsem se v té době měl hlásit na ÚP, ale mojí hloupostí jsem si termín návštěvy uvedl až o měsíc později, což mě stálo okamžité vyřazení z ÚP, bez nároku na cokoli, takže jsem od září bez financí. Práci hledám ustavičně a teď se mi konečně zadařilo a od 2.1. nastupuji. Moje otázka zní, zda mohu žádat(až budu mít pracovní smlouvu) o nějakou dávku hmotné nouze, nebo nějaký příspěvek. Kdybych neměl sestru a mamku, tak jsem už dávno na ulici, platily za mne nájmy, půjčky a jídlo. První plat po nástupu dostanu až v únoru, proto mne zajímá jestli mám nějaký nárok na sociální pomoc. Děkuji Vám předem za odpověď. Dan V.
ahoj.jsem na mateřské a chodim do práce na celí úvazek mam narok na marodny a když mně propustí na nejaké dévky z uřadu práce nebo ze socialky
dobry den , jsem rozvedena s jednym dítětem v peči ,alimenty nepobirám ,momentalně žiji s přítelem ale budu od neho odchazet a bydlet sama v podnajmu ,chtěla jsem se zeptat na jaké dávky mám nárok
Dobrý den,
potřebovala bych od Vás poradit,jsem evidovaná na ÚP Sokolov,nezaměstnaná,
bez jakéhokoliv příjmů a tudíž pobírám sociální dávky.Žiji ve Svatavě okr.
Sokolov,sama v nájemním bytě a problémy s dávkami.Mé měsíční nájemné i s
poplatky za vodu,elektriku,plyn atd..činí 7 075Kč a to nepočítám že také
musím z něčeho žít.Pobírala jsem dávku Příspěvek na bydlení v častce 3 600
Kč,dávku Příspěvek na živobytí /HMN/ v častce 3 400Kč a dávku Doplatek na
bydlení v častce 5 000Kč.Příspěvek na bydlení a Doplatek na bydlení HMN-
slouží k tomu aby se uhradily veškeré náklady za užívání bytu,což tak
odpovídalo a měla jsem kolem 1000Kč navíc pro jistotu,kdyby byl nějaký
nedoplatek na bytě,pak je tu Příspěvek na živobytí HMN-které slouží na
ošacení,drogerii apod..Dne 17.12.2013 mi bylo oznámeno o odebrání dávky
Doplatek na bydlení HMN v častce 5 000kč z důvodu evidenčního listu bytu a
že prý,když se sečtou poplatky(voda,plyn atd) a nájemné které mi podle
evidenčního listu bytu číní pouhých 560kč,to vče dělá přes 2 000kč a
vzhledem k tomu že pobírám Příspěvek na bydlení 3 600kč tak výpočet o
Doplatku na bydlení je 0 Kč,nerozumím tomu,ÚP Sokolov pro sociální dávky by
se měl řídit podle najemní smlouvy kde mé měsíční nájemné s poplatky je 7
075Kč!!Dávku doplatek na bydlení /HMN/jsem dosud pobírala a teď je to 3.
měsíc kdy mám s touto dávkou potíže jí získat když na ni mám nárok.Tento
měsíc opětovně nemám na nájemné,bez dávky Doplatek na bydlení HMN nemohu
bydlet a nemám kam jinam jít.Prosím vás tedy o pomoc jakej mám nárok na
dávku Doplatek na bydlení HMN.Děkuji
S pozdravem Jokešová
Dobrý den, potřebovala bych od vás poradit. Je mi 18 let, moji rodiče jsou rozvedení. Bydlela jsem u své matky, ale jelikož ze svých rodinných důvodů u ní už nebydlím. Jsem studentka 3. roč na Střední škole s maturitou. Bydlím se svým přítelem v domě, kde se o mě stará vše mi platí. Matka ani otec nemají zájem mě živit. Chtěla bych se zeptat jestli bych měla nárok na nějakou podporu. Děkuji
Dobrý den, potřebovala bych od vás poradit. Je mi 18 let, moji rodiče jsou rozvedení. Bydlela jsem u své matky, ale jelikož ze svých rodinných důvodů u ní už nebydlím. Jsem studentka 3. roč na Střední škole s maturitou. Bydlím se svým přítelem v domě, kde se o mě stará a vše mi platí. Přítel má práci. Matka ani otec nemají zájem mě živit. Chtěla bych se zeptat jestli bych měla nárok na nějakou podporu když ještě studuji. Děkuji