Pokud vaše příjmy nestačí na základní, důstojný život, stát nabízí pomoc v podobě různých sociálních dávek. Mezi ně patří např.
- Státní sociální podpora: přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné.
- Dávky pomoci v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc.
- Podpora v nezaměstnanosti
- Nemocenské pojištění, peněžitá pomoc v mateřství a další.
Vyznat se v nárocích na výplatu dávek není snadné, a proto jsme pro vás připravili tuto bezplatnou poradnu. Na Vaše otázky průběžně odpovídá naše poradyně Jana Davidová, která má mnohaleté zkušenosti v oblasti sociální podpory.
Poradna probíhala od 16. května 2013 do 28. února 2015 a je uzavřena.
Redakce serveru Měšec.cz si vyhrazuje právo poradnu předčasně ukončit.
Jana Davidová vystudovala sociálně-právní akademii v Ostravě, a poté navázala bakalářským studiem v oblasti sociální práce. Má více jako 15leté praktické zkušenosti. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na Úřadu práce v oddělení nepojistných sociálních dávek.
Poradkyně odpoví na vaše otázky z oblasti sociálního zabezpečení (dávek státní sociální podpory, dávek hmotné nouze, podpory v nezaměstnanosti, dávek nemocenského pojištění, apod.)
Dobrý večer,dcera je svobodná matka a má 7 měsíců starého vnoučka.Otec dítěte se nezajímá o dítě /je v soudním jednání o alimenty(,sehnala si podnájem 1+1,kde má přechodné bydliště,majitel bytu si nepřeje,aby měla hlášené trvalé.U Čezu má smlouvu na elektřinu,ale na sociálce ji řekli,že když nemá trvalé bydliště,nemá na fin. výpomoc nárok.Můžete nám prosím poradit?Děkuji mnohokrát. Novotný
Kdo vyčerpal celou podpůrčí dobu a možnou podporu v nezaměstnanosti
Jako uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání uplynula celá podpůrčí doba (pobíral jste tedy podporu v nezaměstnanosti po maximální dobu 5, 8 nebo 11 měsíců), pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud jste získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 6 měsíců; - není zde chyba , nemělo by zde být 12 měsíců?
pokud je to správně tak platí např. tento příklad?
Uchazeč o zaměstnání vyčerpal celou podpůrčí dobu (5 měsíců), potom si našel zaměstnání, z něhož však byl propuštěn po 6 měsících, nárok na podporu mu při další nezaměstnanosti nevznikne, dokud neuplyne doba 2 let před opětovným zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání (ÚP ho zřejmě nezařadí do evidence /až po 2 letech/) - nebo má nárok na podporu ihned po propuštění (respektive po 5 + 6 měsících) ?
Bydlím s dcerou v bytě bývalého přítele, mám tam trvalý pobyt. Přítel je majitelem bytu, ale trvalý pobyt v něm nemá. Chce se mnou uzavřít nájemní smlouvu na platby nájmu + služeb. Mohu si na základě této smlouvy a plateb zažádat o příspěvek na bydlení. Jsem na mateřské dovolené s dcerou. Nájemné se službami by činilo 5.500,- Kč.
Dobrý den, moc prosím o radu. Jakým způsobem může být naplněna podmínka uplatnění nároku na dávku Rodičovský příspěvek v případě, že jsme podali žádost o Příspěvek na živobytí. Je podmínka uplatnění nároku na dávku Rodičovský příspěvek uplatněna tím, že jsme o něj požádali nebo musí být v nějaké minimální výši? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den , chtěla bych se zeptat který den v měsíci mohu žádat o dávku v hmotné nouze ,je jedno pokud se dostavim na uřad cca 12, ,, a jak často zvou socialni pracovnice - kolikrat do měsíce- Moc děkuji za odpověd
Dobrý den,
stal se mi úraz v době vedeni na UP , nepobiram již podporu.
Úraz mi znemožňuje hledat práci či vykonavat např. Brigádu . Je nějaké nemocenské ?
Dobrý den,
do konce srpna 2013 jsem byla studentkou SOŠ, poté jsem od září do poloviny prosince 2013 pracovala, nyní jsem vedena na ÚP, kde nepobírám žádné dávky. Trvalé bydliště mám u matky, ale bydlím u přítele, v listopadu 2013 jsem otěhotněla, na jaké dávky, příspěvky mám nárok..., v těhotenství a po porodu, když přítel má plat průměrně 25 000 ? (u otce dítěte budeme bydlet a bude zapsán i v rodném listě) Děkuji za odpověď.
Dobrý den dne 26.2.2014 mi přišlo rozhodnutí o nepřiznání dávky doplatek na bydlení,odůvodnění je stejná jako naposledy v rozhodnutí o zamítnutí této dávky v podobě:dne 12.2.2014 si slečna podala žádost o dávku doplatek na bydlení,slečna je nezaměstnaná,na ÚP,bez nároku na podporu v nezaměstnanosti,bydlí v nájemním bytě.
živobytí činí:3 410kč,příspěvek na bydlení 3 786kč,započtený příjem 0Kč.
odůvodněné náklady:3 199kč(pro nájem 606kč,služby 593kč,elektr.energie 600kč,plyn 1400kč).
Na doplatek na bydlení má nárok nájemník-vlastník,který má nárok na dávku příspěvek na živobytí,částka je stanovená tak aby po zaplacení nákladů za bydlení vč.služeb zůstala rodině či osobě částka příspěvek na živobytí.
Mé nájemné je 7 075kč které zaplatím tím že spojím dávku příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí a tudíž mi nezbývá ani koruna ani na ty rohlíky..děkuji
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,mám hypotéku na byt,kde hypotéka činí 7800,- náklady na zálohy elektriky jsou 1600,- a 1000,- na SVJ kde jsou zálohy na vodu.Celkem tedy měsíčně 10 400,- a výplatu mám 18 000,-měsíčně.Mohu získat příspěvek na bydlení?Děkuji
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení a jaké podmínky pro uznání příspěvku musím splnit??
Děkuji za odpověď.