Pokud vaše příjmy nestačí na základní, důstojný život, stát nabízí pomoc v podobě různých sociálních dávek. Mezi ně patří např.
- Státní sociální podpora: přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné.
- Dávky pomoci v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc.
- Podpora v nezaměstnanosti
- Nemocenské pojištění, peněžitá pomoc v mateřství a další.
Vyznat se v nárocích na výplatu dávek není snadné, a proto jsme pro vás připravili tuto bezplatnou poradnu. Na Vaše otázky průběžně odpovídá naše poradyně Jana Davidová, která má mnohaleté zkušenosti v oblasti sociální podpory.
Poradna probíhala od 16. května 2013 do 28. února 2015 a je uzavřena.
Redakce serveru Měšec.cz si vyhrazuje právo poradnu předčasně ukončit.
Jana Davidová vystudovala sociálně-právní akademii v Ostravě, a poté navázala bakalářským studiem v oblasti sociální práce. Má více jako 15leté praktické zkušenosti. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na Úřadu práce v oddělení nepojistných sociálních dávek.
Poradkyně odpoví na vaše otázky z oblasti sociálního zabezpečení (dávek státní sociální podpory, dávek hmotné nouze, podpory v nezaměstnanosti, dávek nemocenského pojištění, apod.)
dobrý den ,chtěla jsem se zeptat zda mám nárok když mám pevný plat na zaplacení svátku 100%.děkuji
Je mi už 18 let a ještě dodělávám školu, ale z osobních důvodů jsem se musela od rodičů odstěhovat, nyní bydlím u přítele. Chci se zeptat zda mám nárok na nějaký příspěvek během studia a co pro to musím udělat.
Dobrý den, mám syna, který již neopobírá podporu v nezaměst.,ale je evidován jako uchazeč o zaměstnání, bydlí sám v chalupě / má tam trvalý pobyt/, kterou vlastním .
Má syn nárok na nějakou sociální dávku ?
Děkuji za odpověď
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějaké příspěvky od státu, když můj plat činní cca 12000 Kč měsíčně, ale s tím , že v místě kde bydlím nájem stojí cca 7000-8000 Kč za 1+1 či 1+kk.
Předem děkuji za odpověď.
Dobry den, mam dotaz ohledne socialnich davek. Jsem jiz rok vedena na Up a socialce. Z Up jiz nepobiram nic ovsem ze socialky pouze prispevek na bydleni. Nevim na co mam narok cili o jake formulare k vyplneni zazadat. Moje situace je takova. Jsem rok nezamestnana a mam 9leteho syna. Alimenty nedostavam, prestoze otec ditete ma stanoveno soudem plnit vyzivovaci povinnost. Takze pouze opetovne za toto neplneni podavam trestni oznameni, ale penize jiz roky nevidim. Syn nema prijem tedy zadny. Ja take ne. Mam byt, ktery cerstve pronajimam abych si financne trochu pomohla. Na ten byt dostavam prispevek na bydleni, mohu tyto davky dostavat nadale i kdyz ho platim, platim na nej i hypoteku, ale nechci v nem bydlet se synem? A tento prispevek na bydleni je jediny prijem co mam. Nevim o co si muzu zazadat. Nejake davky na syna, na me nebo do zivotniho minima... Dekuji za odpoved.
Dobrý den,
prosím Vás tímto o zodpovězení mého dotazu.
Již minimálně rok nebydlím v místě adresy svého trvalého bydliště. Bydlí zde jen moje matka. Ta si zažádala o příspěvek na bydlení, ale vzhledem k tomu, že si až nyní všimli, že jsem uvedená jako druhá posuzovaná osoba (z řádně doložených podkladů), a která zde má trvalé bydliště chtějí aby dávky vrátila- ovšem pouze za poslední 3 měsíce. Její výše příjmů a výdajů se za posuzované období nezměnila. Mám tedy otázku, zda peníze musí vrátit, obzvlášť pokud "nějakým" způsobem př. čestné prohlášení potvrdím, že jsem na této adrese nepobývala? Musím se odhlásit z trvalého bydliště aby mohla dostávat dávky na bydlení?Je tedy podmínkou že moje trvalé bydliště nesmí být na této adrese? Bydlím už dlouho jinde a tuto adresu používám jen jako doručovací adresu, matka zde platí i za moji osobu služby (odpad).
Děkuji Vám mnohokrát za odpověď.
Věra Malá
Dobrý den,
mám dotaz je mi 22 let. Studuji VŠ kombinovaně (jsem brána jako student)zapadám do kategorie že se soustavně připravuji na budoucí povolání. Žijeme v patrovém rodinném domě. Já a mamka v jedné domácnosti, babička v druhé (vše se platí zvlášť, akorát máme jeden elektroměr). Stala se nám taková věc, že otec odešel. Má trvalé bydliště v našem domě, ale už skoro rok tu nebydlí. Rodiče nejsou rozvedeni. Nějakou dobu nám platil elektřinu, plyn... vše spojené s výdaji domu. Protože by jsme to neutáhly. Nyní však některé věci přestal platit. Tak jsme to museli začít platit mi. A jelikož já nepracuji (dostává mamka 4000 od otce na mě) a mamka pobírá invalidní důchod 1. stupně (6000,-). Máme tedy celkem 10 000,- na měsíc. S tím, že teď máme asi o 1500,- méně protože platíme vodu plyn, tV atd. Ale elektřinu hradí stále otec.Tak by mě zajímalo, jestli máme nárok na nějaký příspěvek nebo cokoli jiného.
Děkuji mnohokrát.
Dobrý den,prosím o radu.Bydlím se synem v bytě a je nám poskytnut příspěvek na živobytí a a doplatek na bydlení.Vzhledem k tomu že v bytě kde žijeme nemáme trvalé bydliště tak nám dávka za 3 měsíce zanikne.Máme i jinou možnost jak dostávat dávky,když zde nejde trvalé bydliště????Slyšela jsem že by mohlo být řešení si dát trvalé bydliště na obecní úřad ve městě jež bydlíme???Děkuji za odpověď
Dobrý den,prosím o radu.Bydlím se synem v bytě a je nám poskytnut příspěvek na živobytí a a doplatek na bydlení.Vzhledem k tomu že v bytě kde žijeme nemáme trvalé bydliště tak nám dávka za 3 měsíce zanikne.Máme i jinou možnost jak dostávat dávky,když zde nejde trvalé bydliště????Slyšela jsem že by mohlo být řešení si dát trvalé bydliště na obecní úřad ve městě jež bydlíme???Děkuji za odpověď
Dobry den, chtel jsem se zeptat, jestli budu mit narok na doplatek na bydleni a prispevek na zivobyti, kdyz jsem student v 3.rocniku. V byte budu mit trvaly pobyt. Diky Jan.