Dobrý den
Sestra po 26 letech odešla z práce (kvůli zdraví syna) v srpnu 2014,tudíž do konce ůnora bere podporu + 3000kč příspěvek na péči šestiletého syna (bylo ji zděleno že od března může zažádat ,a příspěvek bude zvýšen o 2000kč).
Trvalé bydliště sestra i syn mají v rodném domě s matkou a bratrem kde ona vlastní 1/4 domu po otci,žádný jiný majetek nemá.
Ale skutečný pobyt i adresu k doručování má v domě kde žije otec ditěte,on v domě také nemá trvalý pobyt a bere částečný invalidní důchod cca 6500kč.Nájem zde neplatí a energie a služby nejsou napsané na ně,takže je platí hotově bez dokladu.
Od března setra bude brát 5000kč na syna a svůj příjem bude mít nulový,tak se chci zeptat o jaké socialní dávky může žádat ,za stavu viz.výše.
Děkuji K.A.
Zvýšení příspěvku na péči je čtvrtletní, znamená to, že kdyby si požádala v březnu 2015, dokládala by příjem za 4. čtvrtletí 2014 a to jak příjem svůj, tak příjem partnera - otce dítěte, se kterým předpokládám, žije ve společné domácnosti. Jsou společně posuzované osoby a to pro všechny ostatní sociální dávky. Příspěvek na péči může být zvýšen o 2000,-Kč, pokud příjem rodiny nepřesahuje částku 2,0 násobku životního minima. Životní minimum si Vaše sestra může spočítat na této adrese: http://www.mesec.cz/kalkulacky/jake-je-zivotni-minimum-vasi-rodiny/
Z výše uvedeného vyplývá, že nárok na příspěvek na bydlení mít nebudou, protože nejsou nájemci či vlastníci bytu či nemovitosti, ve kterém by měli také trvalý pobyt.
Příspěvek na živobytí, ze systému dávek pomoci v hmotné nouzi tzv. doplácí do částky životního minima rodiny. Příspěvek na péči se nebude pro výpočet této dávky brát jako příjem, bude se tedy vycházet pouze z invalidního důchodu partnera. Navíc důchod se pro výpočet dávky nebude započítávat celý, ale pouze z 80%. Nechť se proto obrátí na ÚP, oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi a požádají o příspěvek na živobytí.