Dobrý den, k čemu se používá existenční minimum? Jaký má význam, jaká je jeho úloha? Domníval jsem se, že nárok na existenční minimum má každý, kdo nemá žádný příjem, ať už si plní povinnosti uchazeče o zaměstnání po vyčerpání podpůrčí doby nebo neplní. Manželce kupř. vypršela podpůrčí doba podpory v nezaměstnanosti. Ještě byla další 3 měsíce nezaměstnaná, tedy registrovaná ÚP, své povinnosti si plnila, ale neměla tedy ani 1 Kč příjmu. Domnívali jsme se, že by měla (mohla) mít nárok na nějakou sociální dávku - patrně alespoň to existenční minimum, na sociálce jí však řekli, že nemá nárok vůbec na nic, protože k ní mám vyživovací povinnost (sám jsem odkázán toliko na invalidní důchod). Dobře, beru, ale k čemu je potom to existenční minimum? Domníval jsem se, že třeba bezdomovec, pokud bude ochotný podrobit se úřední proceduře, jej prostě dostat musí, ať je registrovaný úřadem práce nebo není. Prosím tedy o podrobnější vysvětlení institutu existenčního minima.
Dávky pomoci v hmotné nouzi vycházejí z částek životního či existenčního minima. Veškeré dávky jsou ale testované na příjmem společně posuzovaných osob. Za společně posuzované osoby se vždy posuzují mimo jiné manželé. Proto se dávky pomoci v hmotné nouzi vypočítávají z příjmů obou manželů a porovnávají se s životním minimem rodiny. Pokud společně posuzované osoby např. manželé nedosahují svým příjmem částku životního minima rodiny, tak se příspěvkem na živobytí tzv. doplatí do této částky životního minima. Částka živobytí tj. životního minima se může osobě snížit na existenční minimum, pokud má např. dluh na výživném a za další sankce, které jsou popsány v zákoně.
Pokud osoba, která neplní základní podmínku - být osobou, která je dle zákona považována za osobu v hmotné nouzi, tak nemá nárok ani na příspěvek na živobytí vypočítané v rámci existenčního minima.