Dobrý den,prosím o vysvětlení, na jaké soc.dávky mám nárok a mohu o ně zažádat. Začnu tím,že jsem byl v invalidním důchodu částečném,II. ,a nyní jsem v plném. Jsem silný diabetik už 11 let a plný důchod jsem dostal na základě silného zhoršení demielizační polyneuropatie DKK,která je silné tíže. Zajímá mě,zda mohu žádat sociální odbor o příspěvek na diabetickou stravu a v jaké výši,a hlavně, bydlím v podnájmu v bytě 2+1 komletně vybaveným,kde je ponájem 12 000 kč měsíčně.Jsou v tom energie služby zkrátka komlet náklady na bydlení.
Mohu požádat sociální odbor o příspěvek na bydlení,nebo o doplatek na bydlení?Je to něčím podmíněno? Nikdo z kompetentních lidí mi na tuto otázku na soc.úřadě ve Velké Bíteši nedokáže odpovědět,nebo nechce. Vzhledem k tomu,že mám silně narušenou motoriku,nevím, zda mám nárok i na příspěvek na mobilitu. Ted již nejsem veden na Ú.P jako uchazeč o zaměstnání jako částečný invalida ,takže k důchodu z ú.p.nic nepobírám. Opravdu nemám šanci vyžít,když platím podnájem 12 000 kč. Nevzniká mi také nárok na příspěvěk na živobytí? Mnohokrát děkuji za jakoukoliv odpověď,či radu od Vás, jak mám postupovat, na co mám nárok a nenechat se odbýt. Děkuji Inv.důchodce z Velké Bíteše..
Bohužel nepíšete výše svého důchodu a s kým žijete ve společné domácnosti, zda jste ženatý apod. Veškeré sociální dávky jsou testovány na příjem všech společně posuzovaných osob. Pokud žijete sám, tak dávky pomoci v hmotné nouzi tzv. doplácejí do částky živobytí. Částka životního minima jednotlivce činí 3410,-Kč. Píšete, že jste diabetik a proto by Vám mohla být částka živobytí navýšena cca o 1000,-Kč, tzv. že životní minimum vaší osoby by činilo cca 4410,-Kč. V rámci příspěvku na živobytí se obecně řečeno příjmy porovnávají s životním minimem a pokud má osoba příjmy nižší, než je částka jeho živobytí, příspěvek na živobytí vychází a rozdíl se vyplatí. Z výše uvedeného vyplývá, že neexistuje žádná samostatná dávka na diabetickou stravu.
Co se týče dávky na bydlení. Píšete, že žijete v podnájmu a proto nárok na příspěvek na bydlení, ze systému státní sociální podpory mít nebudete, protože nárok na příspěvek na bydlení má, při splnění dalších podmínek, pouze nájemce či vlastník bytu či nemovitosti, který má navíc v bytě také trvalý pobyt. Vy žijete v podnájmu a základní podmínkou přiznání doplatku na bydlení se systému dávek pomoci v hmotné nouzi je získání nároku na příspěvek na živobytí. Podmínky pro získání příspěvku na živobytí jsou popsány výše.
Co se týče příspěvku na mobilitu. Tato dávka je podmíněna přiznáním průkazu osoby se zdravotním postižením - ZTP či ZTP/P, za předpokladu, že se v kalendářním měsíci za úplatu pravidelně dopravujete či jste dopravován. Budete si muset tedy zažádat jak o průkaz osoby se zdravotním postižením a zároveň o příspěvek na mobilitu. To, na jaký stupeň průkazu budete mít nárok, záleží na posouzení Vašeho zdravotního stavu. Tyto dávky vyřídíte na Úřadu práce, oddělení pro zdravotně postižené.