Dobrý den,prosila bych informaci.Vim,že vy za to nemužete,ale zda se mne to nespravedlive.Jsem v ID a pobiram častku 5050kč,bydlim u dcery a po zaplaceni mne zbyva 2050kč.Najem a služby musim dceři uhradit,mame to rozděleno na tři dily-ještě s jejim přitelem.Na davky nemam narok,nebot přijmy se sčitaji,ale dcera nema na to aby mne stale financovala-bydlime v rodinnem domku po me matce.Jiny připad-jedná pani ve stejnem městě.skoro se stejnym ID-myslim tim častkou,je v pronajatem bytě,ma trvale bydliště a udajně od socialky dostava dost peněz. Po zaplaceni najmu-ktery čini 7200kč ji celkem zbyde skoro 6000kč. Je to vubec možne? to stat doplaci tolika peněz na každeho kdo je v najmu a je sam? Proč jedni dostanou skoro 6000-7000kč a druzi jen proto že bydli ve společne domacnosti nedostanou nic.Měli by to nějak zkoumat,že třeba vam nemohou děti přispivat na jidlo-jsou radi z toho co jim zbude.Bojim se,že kdybych se odstěhovala,pronajala si byt,dala si tam trvale bydliště,že třeba já tolika peněz nedostanu,že v tom neumim chodit a nikdo mne nepovi jestli ano nebo ne.Děkuji
Dávky státní sociální podpory, jsou testovány na příjem všech společně posuzovaných osob a tudíž pro všechny platí stejné podmínky. Nárok na příspěvek na bydlení má, při splnění dalších podmínek, pouze nájemce či vlastník bytu či nemovitosti, který má také v bytě či domě také trvalý pobyt. Pokud je tedy někdo z Vás vlastníkem domu a všichni v domě máte také trvalý pobyt, tak pro výpočet příspěvku na bydlení jste všichni společně posuzované osoby, tzn., že dávka se vypočítává z příjmů všech osob, které jsou v domě hlášeny k trvalému pobytu. Pokud je dům oficiálně zkolaudován na 2 bytové jednotky, tak by se nemusely všechny osoby, které mají v domě trvalý pobyt spolu posuzovat. Pokud byste tedy v jedné bytové jednotce žila sama a zároveň byste byla vlastníkem domu, mohla byste si požádat o dávku sama.
Nikdo Vám bohužel dopředu nepoví, zda a hlavně kolik byste mohla v rámci příspěvku na bydlení pobírat, důležité je splnění 2 základních podmínek – nájemní či vlastnický vztah a trvalý pobyt. Nicméně na internetu existuje řada kalkulaček pro posouzení předběžného nároku na tuto dávku.