Dobrý večer,mám takový zvláštní dotaz - je podmínkou pro pobírání příspěvku na živobytí podání žádosti o příspěvek na bydlení - tzn.uplatnění nároku na zvýšení příjmu? Jedná se o to, že v bytě, kde momentálně pobývám,nemám TP a ani ho zde nechci z určitých důvodů zřizovat, takže dávka SSP-příspěvek na bydlení mi nenáleží.
V zákoně 111/2006Sb. o hmot.nouzi je uvedeno, že dle § 3,odst.1 c se osoba,která prokazatelně neprojevuje dostatečnou snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněním nepovažuje za osobu v hmotné nouzi a nenáleží příspěvek na živobytí. Dále pak dle § 11 je uvedeno, jakým způsobem je možno příjem zvýšit, v tomto případě odst. 2 a - řádným uplatněním nároků a pohledávek /např. nárok na dávku SSP/. Problém je v tom, že dle zák.110/2006Sb. o životním a existenčním minimu je popsáno, co je a co není považováno za započitatelný příjem a dávka příspěvek na bydlení se jako příjem nezapočítává. Proto se ptám, jak může tato dávka zvýšit příjem, když se sama dávka jako příjem nepovažuje? Domnívám se, že mi nemůže něco, co není bráno jako příjem, příjem zvýšit, takže o tuto dávku nemusím v souvislosti s dávkami HM žádat. Děkuji předem za Vaši odpověď.
Pokud v bytě nemáte trvalý pobyt, byť jste regulérní nájemce, tak na příspěvek na bydlení nemáte nárok. Příspěvek na bydlení se nezapočítává do příjmů, pro výpočet příspěvku na živobytí a tudíž není základní podmínkou jeho vyřízení v souvislosti s nárokem na příspěvek na živobytí.