Mám dceru, která právě nastoupila do 1. ročníku vysoké školy a zjistila, že je těhotná. Pravděpodobně zůstane jako samoživitelka. Můžu já, jako jeji matka jít místo ní po narození dítěte na mateřskou dovolenou?
Dcera je zletila nezaopatřená - takže její otec má soudem vyměřeny na ní alimenty. Nezmění se tím, že je těhotná, nic na jeho povinnosti dál tyto alimenty platit?
Děkuji za odpověď.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Rodič takovou péči může také zajistit. Vy, jako babička si nebudete moci požádat o rodičovský příspěvek, což ovšem neznamená, že dítě skutečně nemůžete hlídat. Co se týče výživného. Nový občanský zákoník říká, že výživné lze přiznat, jestliže oprávněný není schopen sám se živit. Trvání vyživovací povinnosti není limitováno zletilostí dítěte ani dovršením věku 26 let, jak se mnohdy rodiče mylně domnívají. Pokud se však již dospělé dítě vyhýbá práci, odmítá se samo živit, účelově studuje donekonečna apod., pak by výživné jistě přiznáno nebylo. Bude záležet hlavně na domluvě mezi dcerou a jejím otcem.