pomoc -soc dávky

Dobrý den kamarádka je v 8 měsíci těhotenství, už 3 měsíce vyřizuje dávky atd, všude ji odbydou , výsledek je, že vyřídila asi 5000 , nemá z čeho žít- třeba na bydlení dostala něco přes 2000 i když má v bytě trvalý pobyt, ale prý nemá služby psané na sebe, v bytě je sama,dále nemá prý nárok na porodné pokud uvede do rodného listu otce dítěte , protože ten asi bude mít příjem větší než 18 tisíc, a takhle mám pocit, že místo pomoci soc.pracovnic se jí dostává pouze dezinformací, nemá sílů opravdu toto možné že v dnešní době ? Potřebovala bych pro ni nějakou pomoc někoho kdo jí pomůže vyřídit tyto věci, já se v tomto nevyznám. Je z Brna, pokud jí někoho doporučítete budu moc vděčná. Děkuji

Stejsi
5. 10. 2014 13:50

Odpověď

Váš dotaz není bohužel natolik konkrétní, abych mohla posoudit nárok na některou ze sociálních dávek. Veškeré sociální dávky jsou testovány na příjem a pro veškeré sociální dávky jsou jasná pravidla. Co se týče bydlení, skutečně záleží na výši příjmů a ty se porovnávají s náklady, které nájemce či vlastník vynakládá na bydlení. Pokud Vaše kamarádka nemá veškeré náklady psané na sebe, nemohou být při vypočítávání příspěvku na bydlení započítávány. Ať si co nejdříve tuto skutečnost změní a zcela určitě by se jí příspěvek na bydlení mohl zvýšit.
Nepíšete nic o tom, zda Vaše kamarádka pracovala, či nepracovala. Před porodem si nastávající matka může vyřídit peněžitou pomoc v mateřství a to 6-8 týdnů před porodem. Musí mít ale splněny určité podmínky. Peněžitá pomoc v mateřství se vyřizuje na Okresní správě sociálního zabezpečení. Základní podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění (v rámci zaměstnání) nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů. U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů. Pokud Vaše kamarádka na tuto dávku nárok nebude mít, tak ode dne porodu si požádá o rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek se vyřizuje na Úřadu práce, oddělení státní sociální podpory. Psala jste, že žije sama. Z dotazu není patrné, zda s otcem dítěte po porodu bude či nebude žít. Pokud s otcem bude žít, může si volit výši rodičovského příspěvku a to na základě jeho výdělečné činnosti. Pokud s otcem dítěte nebude žít, dítě otce ale bude mít uvedeného v rodném listě, tak aby mohla být pro porodné, přídavky na dítě a dále pak pro dávky pomoci v hmotné nouzi posuzována sama pouze se svým dítětem, tak si bude muset nechat dítě soudně svěřit do výchovy. Jedině takto prokáže, že žije sama. Pro začátek bude stačit sepsaný návrh na soudní svěření dítěte do péče. Se sepsáním tohoto návrhu by ji mohly pomoci sociální pracovnice odboru sociálně-právní ochrany dětí Městského úřadu (dle trvalého pobytu). Nárok na porodné má žena, která porodila své první dítě a jestliže rozhodný příjem rodiny nepřesahuje 2,4 násobek částky životního minima.

Jana Davidová (Poradkyně pro dávky státní sociální podpory.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).