nárok na sociální dávky v době rodičovské dovolené, otec dítěte neznámý

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na pár věcí, ale nejdřív bych Vás seznámila se svou situací.
- Momentálně jsem v 7. měsíci těhotenství, termín porodu je 18. prosince
- studovala jsem na MU v Brně, ale mám přerušené studium z důvodu rodičovství.
- S rodiči nebydlím, jsem ubytovaná v azylovém domě
- otec dítěte je neznámý (bar, zábava, alkohol a ...těhotenství, ale rozhodla jsem se dítě si ponechat)
Momentálně žiji z příjmu dávek HMOTNÉ NOUZE, kde jsem musela doložit zároveň i dohodu o výživném mezi mnou a rodiči, kteří mají vůči mně vyživovací povinnost po dobu studia i po dobu přerušení studia z důvodu rodičovství – tedy v podstatě po celou dobu mojí rodičovské dovolené... Horko těžko se mi nakonec podařilo rodiče přesvědčit, aby mi tuto dohodu podepsali, protože jinak bych musela žádat o určení výživného soudní cestou, což jsem nechtěla vzhledem k celé rodině. Nyní musím dokazovat jako příjem výživné, které mi rodiče samozřejmě neposílají...Zá­roven budu i nadále pobírat přídavek na dítě.

Moje otázky se týkají toho, jak to bude v budoucnosti, až dítě porodím. Dívala jsem se na internet na různé články, otázky, ale ty většinou nejsou aktuální, a v zákonech není ta situace tak podrobně rozebraná.
Chtěla bych se zeptat:
1. Jak mám postupovat ve věci rodného listu pro své dítě, zda je potřeba vyřídit jej před porodem, nebo stačí poté? Co k tomu potřebuji za doklady, prohlášení apod.? Je k tomu nutné vyjádření nějakého úřadu nebo instituce, proč nebude otec v RL uveden?
2. Po dobu rodičovské dovolené, budu mít příjem rodičovského příspěvku, jehož výše prvních devět měsíců bude taková, že nebudu spadat do systému dávek HMOTNÉ NOUZE, ale pouze do systému dávek STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPORY. Budu tedy pobírat rodičovský příspěvek, přídavek na dítě a nechám si posoudit nárok na příspěvek na bydlení. V této věci mě zajímá, zda pro posouzení nároku na tyto dávky bude problematické to, že otec není v rodném listě uveden?
3. Později bude rodičovský příspěvek snížen na polovinu, tudíž opět spadnu do systému dávek HMOTNÉ NOUZE. V různých článcích na internetu jsem se dočetla, jak se řeší situace, kdy není otec uveden v rodném listě, ale ty se neshodovaly.
a. Na jednom místě psali, že pokud není otec uveden v rodném listě, pak nemám vůbec nárok na dávky v HMOTNÉ NOUZI, jelikož nesplňuji podmínku, že si zvýším příjem vlastním přičiněním (tedy uplatnění nároku na výživné po otci dítěte) – platí to i v tomto případě, pokud otec dítěte není znám?
b. Jinde psali, že nárok na dávky v HMOTNÉ NOUZI budu mít, pokud OSPOD uzná důvody neuvedení otce do rodného listu jako vážné. Pokud je to takto, pak bych se chtěla zeptat, jak se v tomto případě dokazuje fakt, že nevím, kdo je otcem dítěte? Jestli probíhá nějaké vyšetřování, nebo stačí moje prohlášení, ohledně situace…abych věděla, na co se psychicky připravit, protože ono už samotné vysvětlování, jak jsem otěhotněla, ani nevím, je pro mne celkem trapné a nepříjemné.
c. V jiném článku jsem se dočetla, že pokud je otec neznámý, pak přechází vyživovací povinnost k mému dítěti na prarodiče – tedy na moje rodiče.
i. Chtěla bych se zeptat, zda se takto opravdu postupuje?
ii. Pokud ano, budu muset pro posouzení nároku na dávky v hmotné nouzi nejdříve předložit dohodu s mými rodiči o stanovení výživného na moje dítě, nebo návrh na určení výživného soudem?
iii. Nebo se ke stanovení výživného na dítě ze strany prarodičů přistupuje až v případě, že mi dávky HMOTNÉ NOUZE, nebo STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPORY nebudou stačit na živobytí a bydlení a tento nárok mohu uplatnit pouze návrhem k soudu – tedy že po mně na úřadě nebudou požadovat uplatnění těchto nároků a bude záležet pouze na mě, zda je uplatním?
iv. Jaké plynou v tomto případě z toho pro moje rodiče práva na moje dítě? Jsou stejná, jako pro případného otce – tedy nárok na styk, výchovu? Mohou si například zažádat o svěření dítěte do péče, nebo o střídavou péči? Bude tato vyživovací povinnost platná po celou dobu nezaopatřenosti dítěte?

Děkuji za odpověď

K.K
5. 10. 2014 13:42

Odpověď

Rodný list se vyřizuje až po porodu. Příslušný k zápisu narození je matriční úřad, v jehož správním obvodu se dítě narodilo. Pro vyřízení budete potřebovat - u dítě narozeného svobodné matce mimo manželství, jehož otec není znám - doklad totožnosti matky, rodný list a prohlášení matky o jménu dítěte.
V rámci dávek státní sociální podpory by neměl být problém v tom, že otec nebude v rodném listě. Problém by mohl skutečně nastat tehdy, až si budete žádat o dávky pomoci v hmotné nouzi. Pak by měly sociální pracovnice postupovat tak, že by si měly vyžádat vyjádření od odboru sociálně-právní ochrany dětí Městského úřadu, zda je v zájmu dítěte, aby byl jeho otec zapsán v rodném listě. Měla byste být předvolána na toto oddělení a tam svou situaci objasnit. Veškeré záležitosti ohledně Vašeho dítěte byste měla řešit se sociálními pracovnicemi Městského úřadu - odboru sociálně-právní ochrany dětí. Tam by Vám měli poradit také ohledně výživného. Jen upozorňuji, že nový občanský zákoník říká, že výživné lze přiznat, jestliže oprávněný není schopen sám se živit. Trvání vyživovací povinnosti není limitováno zletilostí dítěte ani dovršením věku 26 let, jak se mnohdy rodiče mylně domnívají. Pokud se však již dospělé dítě vyhýbá práci, odmítá se samo živit, účelově studuje donekonečna apod., pak by výživné jistě přiznáno nebylo. Předci a potomci mají také vzájemnou vyživovací povinnost. Základní podmínkou přiznání výživného je potřeba oprávněného a jeho neschopnost sám se živit a záleží také na možnostech, schopnostech a majetkových poměrech osob, které by výživné platit měly.

Jana Davidová (Poradkyně pro dávky státní sociální podpory.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).