Dobrý den,velice ráda bych se zeptala ohledně mé situace.
Byla jsem zaměstnaná na HPP na dobu určitou,která skončila k 31.12.2013.V červenci roku 2013 jsem nastoupila na pracovní neschopnost a v srpnu téhož roku jsem podstoupila operaci vyhřezlé meziobratlové ploténky.Po operaci se můj zdravotní stav zhoršil,došlo k recidívě výhřezu a pracovní neschopnost trvala až do 28.6.2014. Zažádala jsem si o invalidní důchod,který mi byl přiznán a nyní mám ID 1.stupně. Od 29.6.2014 jsem evidována na Úřadu práce. Díky odpracovaným rokům pobírám podporu v nezaměstnanosti i invalidní důchod,podpora mi končí v listopadu 2014. Nyní jsem těhotná a velice by mě zajímalo,zda mohu nastoupit na rizikové těhotenství,i když jsem vyčerpala podpůrčí dobu 380 dní. Tím,že mi podpora končí v listopadu,nemohu až do nástupu na mateřskou zůstat bez financí,tedy jen o ID. Žiju s přítelem ve společné domácnosti, jeho průměrný plat je kolem 28 tisíc,proto nebudu mít nárok na příspěvek na bydlení a ani nic jiného.
Chtěla jsem nastoupit do práce ,ale těhotenství bylo plánované (umělé oplodnění) ,tudíž mě teď nikdo nezaměstná. Proto prosím o onformaci,zda mohu nastoupit na rizikové těh. a z čeho se bude popřípadě vypočítávat. Sociální i zdravotní pojištění mám hrazené.
Moc děkuji za odpověď.
Domnívám se, že nárok na nemocenskou a poté na peněžitou pomoc v mateřství mít nebudete, protože nejste v pracovním vztahu. Základní podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (dávku před porodem) jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění (v rámci zaměstnání) nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů. U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů. Nemocenskou popř. PPM vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení, kam se zcela určitě obraťte, vysvětlí Vám přesně podmínky nároku na uvedené dávky.
Pokud nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít nebudete, tak ode dne porodu si požádáte o rodičovský příspěvek, jehož výši si budete moci zvolit na základě výdělečné činnosti otce dítěte. Rodičovský příspěvek se vyřizuje na Úřadu práce, oddělení státní sociální podpory.