Na co máme nárok?

Dobrý den, s manželem máme dvě zdravé děti (3 roky a 3 měsíce), já jsem na rodičovské dovolené, pobírám 7600,- měsíčně (u druhého dítěte mám ale 4letou variantu, takže to brzy bude méně). Letos v únoru manželovi náhle praskla tepna v mozku, po rozsáhlém krvácení do mozku ochrnul, od února je hospitalizovaný, momentálně v rehabilitační léčebně, kde se pomalu zotavuje, začíná chodit, rozhýbává se. Je na neschopence a pobírá nemocenskou cca 6600,- měsíčně. Bytovou situaci máme trochu komplikovanější, bydlíme v domě manželových rodičů s tím, že tito rodiče bydlí v přístavbě k tomuto domu, podle jedné pracovnice ÚP nejsou společně posuzovanými osobami, protože se nepodílí na úhradě našich nákladů na živobytí (společně uhrazujeme pouze zálohy na elektřinu a plyn). Podle jiné pracovnice jsou společně posuzovanými osobami, protože dům, ve kterém bydlíme, nemá dvě popisná čísla ale pouze jedno. Tak nevím jak to je - je to celkem zásadní, protože kdyby se posuzovaly jejich starobní důchody, tak na žádnou dávku nedosáhneme. Mám ale obavy, že ani tak nedosáhneme... Na jídlo a běžné výdaje by příjem, který máme, bohatě stačil, ale manžel si musí v léčebně některé věci, které neplatí pojišťovna, platit sám, kromě toho tam každý týden jezdím (potřebuje přivézt např. čisté prádlo a podobně) a je to cesta přes půl republiky, 3měsíční syn je bohužel na umělé výživě a už jsem za ni dala 8000,-, dceři jsem musela koupit postel (za 6000,-), protože její dětskou postýlku bude za chvíli potřebovat syn, který je teď v kolébce... od února už jsem zrušila stavební spoření, dětské konto a vyčerpala úspory v hotovosti i na běžném účtu.
Má pro nás cenu žádat si o nějakou dávku státní sociální podpory? Právě jsem si spočítala, že na dávky hmotné nouze nemáme nárok.

Děkuji,
Kateřina

Kateřina
25. 9. 2014 20:52

Odpověď

Co se týče dávek pomoci v hmotné nouzi. Domnívám se, že pokud prokážete s manželem a dětmi samostatnou domácnost, tak pro účely těchto dávek byste se měli započítávat samostatně, bez rodičů. Podle mého propočtu - životní minimum Vaší rodiny činí 9 450,-Kč. Rodičovský příspěvek se pro účely výpočtu těchto dávek započítává v plné výši, nemocenská pouze v 80%. Dále lze od příjmů odečíst tzv. přiměřené náklady na bydlení v maximální výši 30% Vašich příjmů (pokud ovšem v takové výši náklady na bydlení platíte). Nepsala jste, jak vysoké náklady máte na bydlení, zvláště když je platíte společně s rodiči. Pokud platíte sami za sebe okolo 4000,-Kč, minimální příspěvek na živobytí (při manželově nemocenské do 6600,-Kč) by mohl vyjít.
Jiná situace je v rámci příspěvku na bydlení ze systému státní sociální podpory. Nárok na příspěvek na bydlení má, při splnění dalších podmínek, nájemce či vlastník nemovitosti, který současně musí mít v bytě také trvalý pobyt. Dávka se pak vypočítává z příjmů všech osob, které jsou v bytě či domě hlášeny k trvalému pobytu, bez ohledu na to, zda tam bydlí či nebydlí. Pokud je vlastník domu Váš manžel, tak aby rodiče nemuseli být společně posuzovanými osobami, musel by být dům oficiálně zkolaudovaný na 2 bytové jednotky. Pokud jsou vlastníci rodiče, dům je zkolaudovaný na 2 bytové jednotky, tak byste si mohli požádat samostatně, pokud byste měli s vlastníky sepsanou platnou nájemní smlouvu.

Jana Davidová (Poradkyně pro dávky státní sociální podpory.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).