sociální dávky v mateřství

Dobrý den, chci se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok.
V listopadu se nám s přítelem narodí miminko, nejsme sezdaní a ani nemáme společné trvalé bydliště. V červnu jsem ukončila střední školu s maturitní zkouškou a nyní nejsem zaměstnaná. Nemám tedy nárok na mateřskou dovolenou, ale pouze na rodičovský příspěvek, pokud se nemýlím? Mohu si vybrat, jak dlouho budu pobírat rodičovský příspěvek? (2-4 roky?) Kdy začnu rodičovský příspěvek pobírat? Mám nárok na příspěvek na bydlení, pokud bydlím v podnájmu a jsem jediná kdo má na té adrese hlášený trvalý pobyt? Mám nárok na porodné, pokud jediný náš příjem je ten přítelův a je menší než 18 504 kč/měsíc? Musím i já vyplňovat Doklad o výši čtvrtletního příjmu, pokud žádné příjmy nemám nebo stačí k žádosti o porodné doložit pouze Doklad o čtvrtletním příjmu mého přítele? Četla jsem také, že je možné, aby na mateřskou dovolenou nastoupil můj přítel, ale přitom by dále mohl vykonávat jinou činnost pro stejného zaměstnavatele. Jaký je postup? Mnohokrát Vám děkuji.

ivča
2. 9. 2014 23:14

Odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít nebudete, skutečně budete mít nárok ode dne porodu na rodičovský příspěvek, jehož výši si budete moci zvolit na základě výdělečné činnosti otce dítěte. Co se týče peněžité pomoci v mateřství u otce dítěte. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, jestliže s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Musí splňovat stejné podmínky pro nárok na dávku jako žena, tj. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a být účasten na pojištění v době nástupu na PPM. Dále je potřeba vědět, že muž může ženu vystřídat nejdříve od začátku 7. týdne po porodu dítěte, tedy po šestinedělí. PPM se muži poskytuje nejdéle v délce 22 týdnů. Dohoda však musí být uzavřena na dobu alespoň 7 po sobě následujících dní. Pokud by otec dítěte chtěl při pobírání PPM pracovat, musel by skutečně vykonávat jinou činnost i když pro stejného zaměstnavatele. Bližší informace o PPM Vám poskytne Okresní správa sociálního zabezpečení.
Pokud žijete v podnájmu, tak i když tam máte trvalý pobyt, nárok na příspěvek na bydlení mít nebudete, protože nárok na tuto dávku má při splnění dalších podmínek, pouze nájemce či vlastník bytu, který má v bytě či domě také trvalý pobyt. Vy sice trvalý pobyt v bytě máte, ale nejste nájemce či vlastník. Nárok na porodné má rodina (u prvního dítěte), pokud příjem nepřesáhne 2,4 násobek částky životního minima. Pro výpočet této dávky se dokládá příjem kalendářního čtvrtletí, které předchází čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo. Pokud se Vám dítě narodí v listopadu 2014, budete dokládat příjem za 3. čtvrtletí 2014 (červenec – září 2014). Raději si Doklad o čtvrtletním příjmu vyplňte, veškeré kolonky proškrtejte, pokud jste vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání, toto do tohoto dokladu poznačte, je na to tam kolonka – jsem v evidenci ÚP, ale nepobírám podporu v nezaměstnanosti. Životní minimum Vaší budoucí 3-členné rodiny bude činit 7710,-Kč. Nárok na porodné byste měli za předpokladu, že za posuzované období Váš příjem nepřesáhl částku 18 504,-Kč měsíčně.

Jana Davidová (Poradkyně pro dávky státní sociální podpory.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).