Dobrý den,
jsem studentka vysoké školy bez trvalých příjmů a budu si zřizovat trvalé bydliště v Praze. Ráda bych se zeptala, zda mám nárok na příspěvek na bydlení, pokud budu jediným členem domácnosti s trvalým pobytem? Pokud ano, zahrnují se do prokazovaných příjmů i výživné od rodiče přiznané soudem?
Dále bych se chtěla zeptat, zda si můžu zažádat také o příspěvek na živobytí a příspěvek na dítě?
Ovlivňují se vzájemně tyto příspěvky? Musí se uvádět vzájemně do výše příjmů?
Mezi střední školou a vysokou školou jsem rok pracovala na plný úvazek z důvodu nepřijetí na univerzitu - můžu se stále považovat za nezajištěné dítě soustavně se připravující na budoucí povolání?
Předem děkuji za odpovědi.
S pozdravem
Michaela
Pokud Vám ještě není 26 let, tak byste se nezaopatřené dítě považovala. Pro příspěvek na bydlení, pokud budete nájemcem bytu a v bytě budete mít také trvalý pobyt, tak byste si o tuto dávku požádat mohla. Výživné je příjmem, který se započítává pro výpočet všech sociálních dávek. Abyste si mohla požádat o přídavky na dítě popř. o příspěvek na živobytí, tak byste musela mít jiný trvalý pobyt, než rodiče (zřejmě budete mít), musíte prokázat z čeho žijete – tj. výživné od rodičů, pokud máte soudně přiznané výživné pro oba rodiče, doložila byste rozsudkem soudu a rodiče si na Vás nesmí odečítat slevu na dani. Přídavek na dítě se tak jako výživné započítává do příjmů, ze kterých se vypočítává příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí. Naopak, příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí se nezapočítává do příjmů pro výpočet sociálních dávek. Přídavky se až do 30.9.2014 vypočítávají z příjmů za rok 2012, od 1.10.2014 se budou vypočítávat z příjmů za rok 2013. Pokud jste tedy v těchto letech pracovala, budete muset dokládat příjem ze závislé činnosti. Pro příspěvek na bydlení se dokládá příjem za kalendářní čtvrtletí, které předchází čtvrtletí, ve kterém si žádáte. Příspěvek na živobytí se vypočítává z příjmů 3 předcházejících měsíců.